| cosmin986522 a întrebat:

Mama imi tot zice sa fac facultate dar eu nu vreau ca oricum nu fac nimic cu ea, mai mult pierd 4 ani degeaba. Eu vreau sa gasesc un loc de munca pentru inceput nu sa pierd 4 ani degeaba dar ea nu intelege. Ce sa fac?

3 răspunsuri:
| CrazyTeenager a răspuns:

Ce vrei, ce-ti place.

| mixxjim a răspuns:

Pai fa-le pe amandoua, ori te angajezi (daca gasesti unde) si faci facultatea la distanta/cu frecventa redusa, ori mergi la o facultate la zi si-ti iei un job part-time, cat sa ai bani de-un suc happy Problema e ca o persoana cu facultate poate avea un job pentru care nu sunt necesare studii superioare, dar invers nu. Ai si tu dreptate, din pacate, o facultate azi e deseori pierdere de vreme, dar asta e o situatie anormala, la noi in tara si in momentul de fata, insa nu o sa fie asa mereu. O sa te trezesti pe la 30-35 de ani ca ai o oportunitate super sa faci ceva dar o sa te impiedici ca n-ai studiile superioare necesare, si o sa-ti para rau ca n-ai facut acum facultatea, cand esti tinar si nu ai prea multe pe cap. Deci mergi si fa ceva, alege un profil mai putin pretentios, sa nu te solicite prea mult si sa poti munci in acest timp, si faci de 2 ori bine cu asta - si tie, si parintilor. Succes! happy

| MarianDeluise a răspuns:

Salut,
Sti vorba aia " Vai de copii care n-asculta parintii"
Pai depinde ce facultate, poti face facultate si sa mergi 1 data pe luna/saptamana sau in fiecare zi
Depinde ce facultate si ce program are.
Eu am un var care este la facultate si merge si la munca
Bafta.