| Girly97 a întrebat:

Mama mea a ramas din octombrie fara serviciu si abia acum si-a gasit alt loc de munca. Trebuie sa se duca la medicul de familie pentru a cere o adeverinta. Problema este ca de curand am vazut pe siteul CNAS ca mama mea nu mai este asigurata. Vreau sa stiu daca ea va trebui sa plateasca pentru o simpla adeverinta pentru munca. Va multumesc.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Chiar daca era sigurata, adeverintele pentru munca se platesc. Se pastreaza chitanta si apoi cand face medicina muncii cere factura. Cu ambele se poate duce la patron sa ceara banii: http://bit.ly/2BIGG4Z

| CristiDinBucuresti a răspuns:

15 lei costă adeverinta, si numai este asigurată deoarece nu a mai plătit ne avand serviciu si salariu, dar acum daca se va reangaja o sa i se rețină din salariu contributia C.A.S, ce varsta are mama ta?

| Lioana a răspuns:

Probabil ca va trebui sa plateasca. Cam 10 lei costa asa ceva. Depinde si de medicul de familie.

| Apollo007 a răspuns:

Adeverinta apt de munca se plătește. Tariful depinde de medicul de familie la care e înregistrată. E undeva la 10-15 lei. Va aparea ca asigurată cam in 30-45 de zile de la angajare. Au schimbat legea. Cel puțin asa mi-a spus medicul meu de familie, am trecut recent printr-o situatie similara.