| Marian_Dinut_George_1990 a întrebat:

Mediafinala de admitere se calculeaza la fel in fiecare an si cum se calculeaza ea?

Răspuns Câştigător
| ElenaSA a răspuns:

Pentru admiterea în colegiu se sustine mai intai o probă de concurs eliminatorie(ADMIS/ RESPINS), sub forma unui test grilă, la limba si literatura română si matematică. Candidatii declarati "ADMIS" la testul grila de verificare a cunostintelor sunt repartizati pe locurile aprobate pentru fete si baieti, in ordinea descrescatoare a mediilor de admitere, dupa introducerea in baza de date a mediilor inscrise pe fisa de inscriere.

Media finala de admitere a candidatilor (MFA) se calculeaza astfel:

MFA =(NT+MA)/2

unde:

NT = nota obtinuta la testul grila de verificare a cunostintelor la disciplinele Limba si literatura romana si Matematica din data de 30.05. 2014

MA = media de admitere, se calculeaza conform "anexei nr. 2 la ordinul MEN nr. 4925/ 29.08. 2013, privind organizarea si desfasurarea admiterii in invatamantul liceal de stat, pentru anul scolar 2014-2015", ca medie ponderata intre media generala la evaluarea nationala sustinuta de absolventii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, si media generala de absolvire a claselor a V-a - a VIII-a, care are o pondere de 25% in calculul mediei de admitere:

MA = (ABS+3EN)/4
http://www.colmil_sm.forter.ro/admitere.php

3 răspunsuri:
| edward14 a răspuns:

Media finală este : (Media de la absolvirea claselor 5-8) + 3 x (Media de la examenul de Evaluare Națională), totul împărțit la 4. Dacă n-ai înțeles uite-te aici: http://cngi.is.edu.ro/......MITERE.pdf
Anul ăsta s-a schimbat. poate se schimbă și la anul nu știu... P.S. Ești pe clasa a 8-a

| Marian_Dinut_George_1990 explică (pentru edward14):

La Liceul Militar nu se calculeaza asa.Si sunt a 7-a

| edward14 a răspuns (pentru Marian_Dinut_George_1990):

Păi ai pomenit ceva de liceul Militar în întrebarea ta? happy