| 0Andrei1 a întrebat:

MEDICINA. imi poate explica cineva mai exact cati ani de facultate trebuie sa faci pana sa te angajezi ca medic?

Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Prima data faci 6 ani de Facultate de Medicina Generala. Apoi sustii un examen si daca il iei te poti inscrie la rezidentiat.Acesta difera in functie de specializare:3 ani medicina de familie, 7 chirurgia si 5 ani restul specializarilor. Dupa rezidentiat mai dai iar un examen si daca il iei te poti angaja ca medic specialist in acel domeniu.
Dupa 5-6 ani de experienta poti avansa si deveni medic primar.Pentru asta trebuie sa inveti niste chestii in plus si sa sustii alt examen.

5 răspunsuri:
| victorandrei a răspuns:

Dupa facultatea de 6 ani te poti angaja ca medic rezident, doar ca o sa ai salariul mic de tothee hee

| wpoieoit a răspuns:

6 ani de facultate plus cativa de rezidentiat

| danyelos78 a răspuns:

6,7 ani de facultate + 10 ani de studiu si in fiecare an trebuie sa fii la curent cu ultimele date.

| Kamelia2000 a răspuns:

Trebuie sa ai 6 ani de facultate.eu iti recomand ca pana faci anii de facultate sa te angajezi ca asistent. sper ca te-am ajutat! funda?

| Rusnac_Auritsa_1995 a răspuns:

Depinde de ce vrei sa te duci sora medikala 6 ani dar medic 9