| BackAgain a întrebat:

Merita sa fac rezidențiat (farmacie)? Ce oportunități în cariera îmi oferă fiecare specializare? Știu că este un job asigurat pe 3 ani și un venit bunicel, dar ce variante extra am după terminarea rezidențiatului?

Specializările actuale: farmacie clinica, laborator farmaceutic, farmacie generala, industrie farmaceutică și cosmetică.

5 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Daca iti propui sa lucrezi in farmacia de circuit deschis nu ai niciun beneficiu, in afara de cunostiintele dobandite; insa in farmacia de spital salariile sunt mult mai mari si e mai usor. Cineva mi-a spus vara asta ceva foarte interesant: merita rezidentiat pentru simplul fapt ca dupa ce termini facultatea nu vei gasi niciun loc de munca unde sa fii platit la fel de mult (am inteles ca undeva la 2500 de lei), deci 3 ani ai asigurat un salariu mai mare decat ceilalti care termina, plus ca nu se stie niciodata cand va conta si in farmaciile comunitare. Tinand cont ca e aceeasi materie cu cea de la licenta, eu una zic ca merita sa incerci. Cat despre specializari nu stiu ce sa zic. Ca idee poti intreba indrumatorul de an, sau pe sefa de an, sau alti colegi mai mari.

https://fasmr.ro/rezinformat/

Aici sunt specializarile, insa nu toate. Daca apesi pe una care te intereseaza te trimit mai departe la un link unde este curriculumul.

| BackAgain explică (pentru WhiteLife):

Tocmai că nu doresc sa lucrez in farmacie comunitară, dar nu prea am alternative în momentul de față. În teorie, rezidențiatul aduce mai multe alternative. In practică? Nu știu, am căutat, am întrebat, nimeni nu știe nimic. Toate informațiile se opresc la curriculum.

| WhiteLife a răspuns (pentru BackAgain):

Numai daca intrebi o colega din an mai mare, care a terminat si face acum rezi, poate sunt sanse sa-ti explice cateva idei. Dar si daca vrei in farmacie comunitara, poti face rezidentiatul si apoi te angajezi, nu pierzi nimic, in schimb, nu mergi peste tot sa cauti loc de munca sau sa dai interviuri ¯\_(ツ)_/¯

| BackAgain explică (pentru WhiteLife):

N-am colega in an mai mare, am terminat facultatea? Am vorbit cu câteva fete, dar nu au știut să-mi spună. L-au făcut strict pentru venitul de 3 ani, nu le-a interesat ce alternative oferă după.

Nu vreau în farmacie comunitară. Mi s-a acrit. E doar o ultimă alternativa, fiindcă facturile trebuie plătite. Tocmai de aceea mă interesează rezidentiatul.

| WhiteLife a răspuns (pentru BackAgain):

Inteleg. Am auzit ca se scot foarte greu posturi, adica nu se prea scot si numai prin pile ajungi sa cunosti unde si ce post e liber, ceea ce e foarte aiurea (am mai auzit si ca au fost care au asteptat ani sa gaseasca un post). Asta e foarte aiurea si e un risc, dar nu te da batuta, sunt sigura ca vei reusi happy