| Geminyyy a întrebat:

Merita sa fii profesor in 2019? Care sunt salariile reale?

Răspuns Câştigător
| Demidol a răspuns:

Merita din plin. Salar, program scurt si vacante multe si mari. Tabere si excursii gratuite daca mergi ca insotitor cu elevii, pentru tine si copiii tai.
Nu o spun din invidie. Prietena mamei face asta si e foarte multumita. Salarul "in mana" e mai mare decat criticatele salarii ale bugetarilor.

| Geminyyy explică (pentru Demidol):

Anul asta termin educatie fizica, am intalnit multi crtici care ma tot dau inapoi, chiar imi place sa lucrezi cu oameni /copii, mai ales cand am avantanul sa predau ce mi-a placut cel mai mult in viata happy

| Demidol a răspuns (pentru Geminyyy):

Felicitari!
Stiu un tanar care a terminat Educatie fizica. Este foarte respectat in scoala. Si preda la liceu. Mai face si ceva in domeniu pe langa orele de la scoala.

| Geminyyy explică (pentru Demidol):

Da,poti fi si antrenor

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La gradinita merita dar la liceu sau la copii peste 14 ani nu. E violenta intre dascali si mucosi. 1000€ pe luna

| suntserios a răspuns (pentru mgtow):

Violenta mare? WTF?

1000euro pe luna au poate doar aia cu toate gradele si vechime ceva ani

| mgtow a răspuns:

Da asa e, copii isi bat profesorii abuzeaza injura etc. Romania a ajuns vestul salbatic cu scarbe care fumeaza in timpul orelor si infractori pe banda rulanta.

| alina2k18 a răspuns:

Daca ai rabdare si te simti bine printre copii care pot fi greu de modelat si educat merita sa fi profesor.
Ai un avantaj ca nu lucrezi foarte multe ore pe zi, jobul este stabil.
Ca profesor debutant aprox 2000 lei net.

| Panait_Gabriel_Octavian_1997 a răspuns:

Depinde. daca esti si diriginte si ai gradul 1 ca profesor salariul este de circa 40 milioane

| GabrielaJust4Fun a răspuns:

O să-ți spun lucrurile pro și contra in meseria de profesor in România.

Pro: Ai destul de multe vacante ( de Paști, de iarnă, și de vară...plus ce se mai dă de Sfântul Andrei, ziua copilului la gimnaziu etc. Salariul este unul bun, poți pleca în excursii, tabere sau întâlniri cu alte licee/scoli alături de copii.

Contra: Elevii din ziua de azi sunt greu de stăpânit, unii chiar violenți și recalcitranți, nu acceptă să li se interzică ceva sau să li se confiște ceva ( telefon, copiuță etc). Poți avea probleme și cu părinții copilului, iar aici chiar e o problemă urâtă, dacă copilul vine la școală cu ai săi tu vei fi cel care va trebui sa răspunzi.

Din punctul meu de vedere, nu merită să fi profesor in România, ministerul de îngroapă in hârtii, părinții și copii vor fi întotdeauna o problemă pentru tine ( dacă ești diriginte sau educator/învățător) și să nu uităm de culegeri...pe care elevul trebuie sa le cumpere, de multe ori părinții nefiind de acord ( și normal) mă refer la clasele mici aici, dar se poate întâmpla și la licee. Oricum Educația de la noi din țară este la pământ, și așa va rămâne din păcate. Apropo, uitasem să-ți spun că trebuie să fii cu un psihic puternic dacă te duci la un liceu și să știi cum să coordonezi o clasă.