| AlessaAle2 a întrebat:

Meseria de actor e grea? Mai ales dacă alegi să practici actoria în altă țară, cum ar fi SUA, Canada, Marea Britanie etc?

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Cei foarte buni inving, restul nu. Aceasta este regula generala.

| justadream94 a răspuns:

E greu pentru ca pleci din Romania, esti defavorizat din anumite puncte de vedere. Nu esti lansat la fel de usor desi poate ai talent, dar pune si munceste, orice este posibil daca ai ambitie..Brancusi a mers pana la Paris pe jos, deci nimic nu e prea greu.

| Damrongsoontornchai a răspuns:

E destul de greu pana iti faci cat de cat o reputatie in domeniu. Din pacate, in Romania actorii nu sunt respectati pentru adevarata lor valoare (nu ca am avea foarte multi actori geniali). De aceea trebuie sa te gandesti foarte bine daca vrei sa te priveasca lumea ca un viitor lucrator la KFC. Tine minte ca foarte putini ajung la nivelul pe care il vezi in filme; cei mai multi actori- de oriunde- traiesc de pe o zi pe alta sau, in cele mai bune cazuri, duc o viata decenta (mai mult in strainatate.

Cat despre partea cu plecatul in strainatate ca actor, poti sa si uiti. Industria cinematografica din strainatate este foarte reticenta in privinta actorilor straini (mai ales daca vii dintr-o tara saraca si cu un accent rusesc). Daca ai noroc, poate o sa joci in doua-trei filme la mana a treia in rol de figurant. Asta nu are legatura cu talentul tau e actor, ci cu faptul ca in strainatate au destul de multi actori excelenti si nu e loc pentru altii.