| cristinaanamaria a întrebat:

Mi-am cautat de munca si am gasit 2 locuri, am fost la interviuri azi, ce fac daca ma suna din ambele parti? vreau neaparat sa muncesc si nu stiu care sunt mai seriosi ma gandesc sa nu aleg un loc si sa ma tina in probe aiurea, ce ma sfatuiti sa fac? sa ma orientez bine? ma gandesc ca aleg un loc si de fapt dincolo erau mai seriosi

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui absolut nimic despre cele doua locuri de munca, asa ca nu putem sa facem nici macar ipoteze, d-apoi sa-ti dam un sfat. Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu salariati de la cele doua locuri, ei sunt cei mai in masura sa-ti dea sfaturi. Succes si numai bine!

| alessia5158 a răspuns:

Pana ce iti vor comunica ca tu esti cea selectata( dintre multi aplicanti la jobul respectiv)mai dispui inca de timpul necesar pentru a "culege" informatii utile tie. Poti "trage de limba" portarul firmei, angajatii cand ies din schimb, cunoscutii/prietenii. Daca firma nu este serioasa, oamenii isi vor da drumul la gura( ca, deh zicala "un nemultumit spune la zece... un inselat spune la o suta" merge si in acest caz!)

Daca angajatorul este serios, perioada de proba este specificata expres in contractul de munca si iti este benefica atat tie cat si angajatorului. Te poti lamuri, asupra perioadei de proba, aici : ttp://...-preavizul

| Bunny a răspuns:

Decizia iti apartine in mod exclusiv! Tu stii situatia mai bine! Eu pot sa iti spun doar sa compari avantajele si dezavantajele, gen:ore de munca, salariu, distanta, colegii, seful, locul unde muncesti cum este amenajat.Care are cele mai multe avantaje inseamna ca merita! Interesul este sa te simti bine in locul respectiv si sa iasa banu', nu sa stai in stres si pe bani putini! Succes:*!

| raisa1993maria a răspuns:

Bai fratilor postati niste intrebari fara sens fara suparare, nu te cunosc nu am nimic personal cu tine dar nici macar nu ai spus domeniile in care urmeaza sa te angajezi sa-ti putem da un sfat, daca ai gasi intrebarea asta a ta pusa de altcineva tu ce ai raspunde? specifica si tu varsta, serviciile unde ai dat interviu si asa noi o sa-ti dam un sfat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele sunt promisiuni de angajare cu durata de proba?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alege-l pe cel care e mai sigur, chiar daca e putin mai mic salariul, ai in vedere sa fie ceva ce nu te plictiseste, care iti place mai mult din cele doua, sa nu fie prea departe de domiciliu daca se poate, astfel nu vei avea multe cheltuieli cu deplasarea zilnica, dar nu e primordial.
Asa vei avea experienta, daca contractul nu prevede altfel, in paralel cu inceperea lucrului sa continui cu trimiterea CV-ului oriunde esti interesata. Daca ai ambitie vei reusi sa gasesti cu timpul ce doresti, apoi instiintezi in timpul conform legii ca vrei sa pleci de la firma cu transfer.
sa ne scrii ce ai decis.
daca raspunsurile nu te multumesc mai da cateva detalii, cum au zis si ceilalti mai devreme, asa vei avea pareri mai concrete DAR TU decizi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, e o idee sa vorbesti cu salariati de la cele 2 locuri de munca, dar nu e cea mai buna idee, caci daca ei stiu ca sunt locuri libere, poate au anuntat si ei pe careva si tu esti un concurent posibil...
cel mai bine e sa ceri referinte "clientilor acestor firme" daca e posibil, intelegi ce vreau sa spun?
succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce fel de firme sunt?
ce profil au?
au multi angajati?

| rosto a răspuns:

Lasa, asteapta tu initial sa te sune, ca se poate sa nu te sune din nicio parte. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu astepta sa te sune ei, mai suna-i si tu peste vreo saptamana.
In alta varianta, nu sta as, trimite CV-ul tau si scrisori de intentie mai departe asa cum ai facut si pana acum, din ce ai scris deduc ca nu esti incantata de nici una din cele 2 variante unde ai fost la interviu.
chiar daca esti totusi atrasa putin de una din ele, totusi este mai cuminte sa mai trimiti CV-uri in situatia cand nu vei fi selectata sa nu pierzi timp ca este pretios.
succes...