| OnlineZ a întrebat:

Mi-am dorit sa dau la facultatea de psihologie,insa m-au impiedicat mai multe lucruri, in primul rand din cauza fostului iubit si de asemnea si multe intrebari ce m-au pus pe ganduri.Voi ce parere aveti? Pot sa castig bani din asta?

- Pot sa imi gasesc de lucru?

- E fain la facultatea de psihologie?

- E adevarat ca majoritatea studentilor merg la facultatea de psihologie pentru ca vor sa isi rezolve propriile probleme?

- Cum o sa traiesc in timpul facultatii mai ales ca trebuie sa merg in alt oras?

Va multumesc mult :XVa pup dragilor!

Răspuns Câştigător
| Cat a răspuns:

Indiferent de ce domeniu alegi, cata vreme e ceva ce-ti place si te implici si in alte activitati in afara facultatii (cercuri specializate, asociatii studentesti, faci perioade de practica), ai o groaza de sanse sa te remarci si sa intri in contact cu profesionistii din domeniu. Apoi o sa fie mult mai usor si mai natural sa iti gasesti un loc de munca.
Ca la orice alta facultate, exista si cursuri fascinante, si altele mai aride, pline de teorie.
Cu siguranta exista o dorinta in fiecare student care face psihologia sa aplice ce invata pentru a fi mai bun. Nu toti vor ajunge sa profeseze, iar cei care o vor face vor trece prin propria perioada de terapie, pentru a se asigura ca nu isi duc propriile probleme in orele cu pacientii.
In ceea ce priveste cazarea, ai la dispozitie mai multe optiuni: caminul facultatii, iti cauti o gazda sau stai cu chirie.

1 răspuns:
| catablondu a răspuns:

Buna, In primul rand, trebuie sa iti placa domeniul. In ceea ce priveste castigurile si gasirea locului de munca, in orice domeniu poti sa iti gasesti sau nu de lucru. Legat de rezolvarea propriilor probleme, nu! Oricat de bun ai fi ca psiholog, problemele tale ti se vor parea cele mai grele. In legatura cu studiul sau viata in alt oras, se poate. Trebuie sa vrei, sa socializezi, sa-ti faci prieteni si cam atat. Daca te atrage domeniu, nu sta pe ganduri daca ai posibilitati. Succes.