| anonim_4396 a întrebat:

Mi-as dori sa dau la scoala de agenti de politie, insa am numai 1.64 si minimul pentru fete este 1.65. Ar trebui totusi sa incerc? Si ce fel de probe se dau la sport?

3 răspunsuri:
| hideaway a răspuns:

Ce bine că am dat peste întrebarea ta. Eu spun să încerci.

Am dat și eu la Școală de Poliție și am fost admisă cu 1.70.

Prima dată o să dai testul psihlogic și trebuie să ai mare grijă la el; cel puțin mie mi s-a părut cam greu. Dacă treci de acest test te poți pregăti pentru etapa următoare: testarea fizică.

O să faci viteză: 50 de metri în cel mult 8 secunde. Dacă ai scos 8 și câteva sutimi ai picat. Eu am scos 6.5.
O să alergi în jur de un kilometru în cel mult 5 minute.
O să faci flotări: cel puțin 10 flotări în cel mult 30 secunde.
O să sari în lungime de pe loc cel puțin 1.80 metri

După probă sportivă urmează probă teoretică: test grilă la română (gramatică), istorie și o limbă străină (engleză, germană, franceză sau rusă).

Succes; îți țin pumnii kiss!

| NOC a răspuns (pentru hideaway):

Acum se cer 50m, aruncarea mingii medicinale si 1000m.

| DoarAndy a răspuns:

Înălţimea este un criteriu important, baremul minim fiind de 1, 70 metri pentru băieţi şi 1, 65 de metri pentru fete.

Spre deosebire de alţi ani, kilogramele în plus nu mai constituie un impediment pentru a intra în competiţie, excepţie făcând cazurile de obezitate care atrag după sine probleme de sănătate. Etapa următoare constă în testarea psihologică, iar în cazul în care şi aceasta este trecută, candidaţii se pot pregăti pentru probele sportive şi teoretice, ce se vor desfăşura între 21 şi 30 iulie 2008, la sediul academiei. Pentru a trece şi de testarea fizică, fiecare concurent trebuie să facă cel puţin 20 de flotări în 30 de secunde, să alerge pe o distanţă de 50 de metri în minimum 7, 2 secunde şi să parcurgă un kilometru în cel puţin 3 minute şi 46 de secunde.

În ceea ce le priveşte pe candidate, acestea au drept criteriu minim 10 flotări, în 30 de secunde, alergarea celor 50 de metri, în cel puţin 8, 2 secunde şi parcurgerea unui kilometru, în minimum 4, 180 secunde. Recent, a fost introdusă o nouă probă sportivă, cea a săriturii în lungime de pe loc, baremul fiind de 2, 20 de metri pentru băieţi şi 1, 80 de metri pentru fete. În cazul în care şi această etapă este trecută, candidaţilor nu le mai rămâne decât să se pregătească pentru proba teoretică, ce constă în exemen grilă din gramatică, istorie şi o limbă străină (engleză, franceză, germană sau rusă).

Succes!