| Sawarekh a întrebat:

Mi se pare dubios programul unor companii, corporatii de 8 ore la care se mai adauga 1 ora pauza, deci sa stai 9 ore la munca.

Nu vi se pare ca 1 ora aia este in plus?

Adica de ce sa se mai adauge inca o ora... poate nu am nevoie de atata pauza.

2 răspunsuri:
| haileewatson a răspuns:

Fiecare companie are politica ei. Am lucrat intr-o companie unde pauza de masa era de 15 minute si era inclusa in cele 8 ore de lucru, si am lucrat in alte companii unde aveam 1h pauza.
Legal, compania e obligata sa iti dea cel putin o pauza la minim 6 ore lucrate. Vorbeste cu managerul si spune-i ca preferi o pauza mai scurta ca sa nu stai mai mult decat e Necesar la munca

| Enni999 a răspuns:

Depinde de companie..la mc spre exemplu lucrezi 8 ore jumate. Ai pauza de masa o jumatate de ora.Dar poti cere sa lucrezi 8 ore fix fara pauza de masa.