| Mariamiriam a întrebat:

Minciuni la interviu. Nu am spus la interviu faptul ca am mai fost angajata, ei au presupus ca nu am mai lucrat pana acum. Am lucrat o luna si am plecat/nu mi-a placut si nu am vrut sa vorbesc despre situatia asta.

Minciuna are picioare scurte pentru ca la un nou loc de munca se cere sa semnez pe propria raspundere ca nu am mai lucrat. Ar fi trebuit sa imi dau seama, dar e deja consumata povestea.Ce-i de facut acum? Presup ca angajatorul poate afla ca o persoana a mai fost angajata...

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Respectiva declaratie nu este o formalitate practicata in mod obisnuit, la orice angajare, asa cum crezi tu! Cand o cere, angajatorul are drept obiectiv obtinerea unor sume de bani acordate de catre stat pentru incadrarea in munca a unor categorii de persoane (absolvent, elev/student angajat pe perioada vacatei, tineri cu risc de marginalizare etc.)--- vezi, in link, "servicii pentru angajatori" :http://www.ajofmiasi.ro/continut/servicii-pentru-angajatori

In situatia in care declaratia nu a fost ceruta pentru acest scop(banii de la stat!), este de presupus ca angajatorul a fost interesat sa afle, folosind "metoda"declaratiei, daca nu cumva esti o persoana care schimba locul de munca precum ciorapii(adica, la cea mai mica nemultumire privind relatiile de munca iti depui demisia). Daca este asa cum presupun, angajatorul nu se va mai osteni sa faca o verificare--- poate ca te va angaja!

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca ai fost cu acte, da, se poate afla.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai fost angajata legal atunci logic ca poate afla.

Depinde de motivul pentru care ii intereseaza sa nu mai fi fost angajata. Poate vor incerca sa obtina ceva beneficii de la stat

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mina! Ce vârstă ai? Multumesc mult

| TrăieşteClipa a răspuns:

O luna inseamna nimic.
Nici nu se ia in considerare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai fost angajata cu forme legale(ai semnat un contract de munca), atunci s-ar putea sa apara ceva probleme, PROBABIL.
Daca nu ai fost angajata cu forme legale atunci nu ai de ce sa-ti faci probleme.