| compcris00 a întrebat:

Momentan am 15 ani si nu stiu precis in ce domeniu sa ma duc dupa liceu.Dar stiu destul de bine calculatorul(cum a il asamblez, sa instalez un windows sa rezolv vreo problema in windows.Cum credeti este o alegere buna profesia de programator? Sunt multe profesii de ales in domeniul IT? E oare usor de inteles un limbaj(c++, java)?

6 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Daca iti place domeniul este o alegere excelenta. Si din facultati cred ca ai vreo 2-3 din care poti alege si poate mai apar sau se modifica pana ajugi acolo. Sunt o multime de domenii in IT pe care poti sa le faci, poti lucra si liber profesionist. Inca odata daca iti place domeniu libajele de programare or sa ti se para usoare prin practica. Totul pan la programare, poti sa te duci pe administrator IT, retele si altele de genu.

| neutrino a răspuns:

Ceea ce faci tu nu inseamna ca stii destul de bine calculatorul. Profesia de programator este destul de buna, dar cei isteti merg si fac o facultate de specialitate IT, dupa ce termina un liceu, indiferent de profilul acestuia.

| compcris00 explică (pentru neutrino):

Sunt absolut de acord(stiu adica cit de cit sa ma escurc,).As vrea sa invat singur un program c++ (macar idei generale)

| Roliii a răspuns:

Meseria de programator si inginer IT sunt meserii de viitor de care va fi nevoie, in cazul tau daca vrei neaparat sa faci asta, ai putea sa te bagi pe profilul mate-info si daca le stii asa de bine, de asemenea ai putea sa-ti realizezi din hobby-ul tau un job si sa te duci mai departe la facultatea de informatica.

| MrKez a răspuns:

E usor cand vrei sa dai interes si practici mult, nu e usor daca nu te bagi serios la ea. Totul depinde de tine. Mi-e cel putin mi se pare usor si chiar foarte interesant.

| compcris00 explică (pentru MrKez):

Cel mai greu cred ca e sa faci programe jocuri nu?