| anonim_4396 a întrebat:

Munca in timpul facultatii. Pro sau contra? Si argumente. Sau daca aveti experiente, povestiti-mi pls

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E greu, e foarte greu. Eu as zice ca daca parintii te pot sustine, oricat de modest, sa te concentrezi pe facultate. Bursa de merit e mare, aproape cat un salariu minim, cu putina chibzuință poti trai din ea cu putin ajutor de la parinti.
Eu am lucrat inca de la 17 ani, fiindca era o perioada economica proasta si trebuia sa particip la cheltuielile casei, altfel ne taiau lumina si nu aveam ce manca. Am avut noroc ca mi-am gasit de tradus, chestie pe care o puteam face de-acasa, cand aveam timp (inclusiv noaptea tarziu sau de sărbători). Financiar a fost bine, bursa mea, plus pensia de urmas dupa tata si ce munceam făceau adesea mai mult decat salariul mamei. Dar a fost obositor, mai ales ca eu am facut medicina, aveam mult de invatat si faceam multe garzi

| AdelinaC a răspuns:

Depinde de capacitatea ta si de facultate. Eu spre exemplu am lucrat in anul 3 la o biblioteca si apoi m-am lasat de munca pentru ca nu mai faceam fata.

| Evolution a răspuns:

Eu zic ca PRO doar part time si in domeniul tau. Nimeni nu sta toata ziua sa invete. Daca ar fi sa lucrezi part time astfel incat sa nu iti afecteze programul la facultate (sa te duci si la toate cursurile), atunci da-i bataie!
In schimb daca faci o facultate de IT si te duci la mc donalds, e cam aiurea. parerea mea, mai bine nu!
Am avut un coleg care lucra doar sambata si duminica 12 ore si castiga o suma modica de circa 800 de lei + bonuri sa zicem maxim 1.000 de lei. Eu zic ca s-ar merita (lucra si in domeniu).
Oricum suntem studenti si stim ca nu stam sa invatam mereu si oricum iesim mai mereu pe afara laughing in loc sa ne pierdem timpul in weekenduri stand sau facand alte chestii nepractice, putem munci in domeniu si prindem experienta + bani. Ceva bani in plus nu strica happy
Succes!

| sierra1 a răspuns:

Da! Argumente? bani și vechime (dar știai si tu astea)

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Si pro, si contra. Daca nu te poti intretine, atunci angajeaza-te. Dar daca traiesti decent, axeaza-te pe acumularea a cat mai multor cunostinte si incepe o afacere in domeniul pre care il studiezi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde ce facultate faci. Dacă te obligă să pui facultatea pe locul 2, clar contra.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca timpul iti permite muncesti, daca nu, nu.

| Raducons a răspuns:

E bine, dar sa ai timp liber in care sa lucrezi, daca lipsesti de la scoala ca sa mergi la lucru nu e treaba buna,
Fugi dupa doi iepuri si nu prinzi niciunul.

| Claxon987 a răspuns:

Doar in vacante sau poate part time doar in week end, profesorii nu accepta explicatia ca lucrezi si vor prezenta la cursuri, nu vei putea sa le faci pe amandoua mult timp, daca facultatea e la zi. Deci contra

| NightcoreMusic a răspuns:

Da si nu, Daca vrei sa fi premiant/premiat concentreaza-te pe facultate daca nu ai absolvit liceul degeaba poti avea un part-time linistit/a