| DJAL3X a întrebat:

Neata TPU! Am nevoie de un proiect de lectie (sunt profesor) pentru discipina optionala "Arta de a ne comporta frumos" sau ceva de bunele maniere. Pentru clasa a III-a, dau FUNA!

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Ma cam indoiesc in privinta meseriei dvs.
Eu zic ca analizati textul si apoi mai vorbim.

| Fatamuntilor a răspuns:

Dumnevoastra cereti sfaturi celor care v-ar putea fi elevi?
E plin internetul cu materile de genul asta.

| diaac a răspuns:

Un proiect de lectie trebuie sa fie potrivit pentru obiectivele pe care le ai si cu ce anume vrei sa ramana elevii din lectie, plus momentul din curs in care sunteti - daca este prima lectie sa fie ceva introductiv, daca nu sa se urmareasca o anumita tema, daca este ultima lectie sa fie un fel de concluzie... Mai bine ar fi de cerut sfatul unui profesor cu mai multa experienta fie in predare fie in aceasta materie (sau ambele) daca nu ai idei in legatura cu metodele folosite, dar din experienta mea (nu sunt profesor dar am tinut cursuri si ateliere) un punct de plecare bun sunt obiectivele, iar apoi te poti gandi in ce mod vrei si poti sa le atingi. Succes!

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, in proiectul dumneavoastra, ati putea introduce prin codul bunelor maniere, in asa fel incat sa ii invatati pe copii de mici, sa invete omenia, sa ii invatati sa fie constienti, pentru viata ce-o au, rolul lor in viata, pe intelesul lor. In ziua de astazi, copiii sunt foarte isteti. Mult succes!