| CARDHU a întrebat:

Nu inteleg care este diferenta dintre procuror comisar?

5 răspunsuri:
| YONTU a răspuns:

Diferenta e ca procuroru ncheteaza o crima etc. si comisaru(nu subcomisar) are un grad destul de mare in politie, iar rolol sau este ca se ocupa cu niste "chestii de care numai politia stie!
Funda?

| DarkBlood32 a răspuns:

Uita-te in DEX.

| Zenithf a răspuns:

Procurorul este avocatul care reprezinta statul intr-un proces, comisarul este un ofiter in politie, deci un grad superior.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate diferenta dintre procuror si comisar, nu exista "procuror comisar".
Procurorul face parte din cadrul diferitelor parchete (de pe langa judecatorii, tribunale... ICCJ) si intra in categoria magistratilor (alaturi de judecatori), pe cand comisarul este un grad superior in politie, echivalentul fostului locotenent-colonel. Numai bine!

| qawsedrftgyhujikolp a răspuns:

Comisarul e un ofiter de politie,un sef al unui comisariat sau al unui birou de politie,dar procurorul e acuzatorul public,cel ce condamna individul, ce stringe datele, adica ancheteaza, e antonimul cuvintului,, avocat".P.S.Stiu bine ce inseamna procuror, deoarece tatal meu e procuror cu grad de maior superior.