| alexinioh a întrebat:

Nu ințeleg schimburile la locul de muncă, ce sunt de fapt schimburile astea? Adica o zi mergi pe noapte, iar a 2 mergi pe zi sau cum?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se imparte ziua in schimburi de cate 8 ore. De exemplu: schmbul 1 de la 7 la 15, schimbul 2 de la 15 la 23 si schimbul 3 de la 23 la 7. Apoi se impart oamenii asa incat unii sa lucreze dimineata, altii dupa-amiaza si altii noaptea. Se lucreaza asa cateva zile, apoi se face rotatie (schimb). Nu o sa lucrezi o zi schim, bul 1, a doua zi schimbvul 2 si a treia zi schimbul 3, fiindca este prea obositor. Mai degraba o sa lucrezi 4 sau 5 zile schimbul 1, o sa ai o zi sau doua libere, apoi o sa lucrezi 4 sau 5 zile schimbul 2, iar o zi sau doua libere, apoi 4 sau 5 zile schimbul 3, iar zile libere si tot asa

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact. Schimbul 1 dimineața schimbul 2 după amiaza schimbul 3 noaptea

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde cum e organizat.
La mine sunt doua schimburi de cate 12 ore: de noapte, si de zi.
Schimbul se face la 07:00, respectiv 19:00.
Mergi dimineata la 7, stai 12 ore, iesi la 19, esti liber pana a doua zi la 19, cand intri iar, pana dimineata la 7.
Dupa ce faci tura de noapte, ai liber doua zile. Asta e programul 12/24/48.
Unde se lucreaza in 3 schimburi, faci cate 8 ore de servici.

| nda a răspuns:

De obicei se merge pe un schimb o saptamana intreaga. De exemplu saptamana asta, de luni pana vineri mergi schimbul 3, adica de noapte. Apoi saptamana viitoare mergi schimbul 2, urmaotarea schimbul 1, si dupa incepi iar cu 3, 2, 1.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se mai merge si asa: 12 cu 24 si 12 cu 48. Adica faci 12 ore ziua si ai 24 de ore liber. Faci 12 ore noaptea (exemplu: de la 18:00 la 06:00) si ai 48 de ore liber.

| ROB3RT89 a răspuns:

Una e schimb una e tura.
Schimbul 1 06:30-14:30
Shimbul 2 14:30- 22:30
Schimbul 3 22:30 -06 :30
Sau tura de 10-12 ore, gen 07:00 -19:00 sau 08:00 -16:00
depinde acum!