| Akhen a întrebat:

Nu ma pot decide la ce profil sa dau! Si in curand vine examenul, iar eu nu m-am hotarat. Mie imi place partea aceasta umana(mai ales romana, am fost si olimpic, la fel ca la geografie, cu istoria nu am o problema, la engleza sa zicem ca ma descurc, dar la franceza sunt "tufa de Venetia"), iar pe partea reala nu sunt bun deloc, nu inteleg matematica, pur si simplu o urasc, exact ca si fizica, numai biologia imi place de pe aceasta ramura. As vrea sa dau la filologie, dar nu prea sunt multe optiuni de urmat dupa, iar la stiinte sociale fac matematica(chiar daca sunt doua ore pe saptamana) si nu prea vreau.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Andrey_DjWolf_1996 a răspuns:

Buna, iti pot spune eu o opinie... daca spui ca iti si place romana du-te pe filologie (si eu am terminat filologie) chiar dacă pare ca nu ai foarte multe optiuni, ai sa vezi ca este exact opusul... poti merge pe atâtea domenii precum: publicitate, copywriter, reasercher, resurse umane, PR, jurnalism, mass-media, etc. Vei vedea ca la filologie vei avea parte de o mare cultură generală apoi ultimii 2 ani fiind focusati pe lucruri mai de baza (romana, sociologie, filologie, limbi străine, istorie și geografie)
Eu nu zic sa asculti sfatul meu, însă dacă stii ca iti doresti o viață cu libera exprimare pe viitor mergi la filologie si o facultate cuprinde informatii ce crezi ca ti-ar face plăcere să le afli si de care sa te folosești!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-ai raspuns singur la intrebare.

| Alfred0703 a răspuns:

Vad ca nu iti place nicaeri, poti incerca si in Spania la capsuni.