| afrodita3333 a întrebat:

Nu pot lucra sa zicem intr-un mall daca nu am 18 impliniti nu?

Răspuns Câştigător
| FkThRz a răspuns:

Pai, spre exemplu, am fost odata anuntat de un coleg despre o oferta de munca in care primeam 30 lei pe zi pentru o luna sau ceva de genul. Oricum, plata variaza de la un angajator la altul, cert este ca nu poate fi mai mica de. sa zicem 5 lei pe ora si nici prea mare, adica sa nu te gandesti ca poti face mai mult de 1000 lei/luna, valoarea aceasta fiind un ideal pentru varsta ta.big grin Daca gasesti un loc in care sa fii platita cu in jur de 500 lei/luna iti recomand sa il accepti cu zambetul pe buze! happy

14 răspunsuri:
| andrei1237 a răspuns:

Ba da, poti lucra.

| panther2007 a răspuns:

Ai 16 ani impliniti?
Atunci poti sa lucrezi in orice domeniu doresti
cu jumatate de norma si cu acordul parintilor
acum important este sa te angajeze cineva!

| Clawd3lw a răspuns:

Ggg

| oanaaa16 a răspuns:

Poti lucra, dar doar ca promoter, din ce stiu eu. Si eu lucrez la fel, si fac reclama la diferite produse. Se plateste, In Bucuresti cu 7 lei pe ora, si nu poti lucra mai mult de 6 ore pe zi happy

| afrodita3333 explică (pentru oanaaa16):

Si cum ajung promoter? Tu cum te-ai angajat? Ce trebuie sa faci mai exact ca promoter?

| oanaaa16 a răspuns (pentru afrodita3333):

Promovez produse in diferita super.marketuri. Adica imi dau pliante, trebuie sa invat cu text, si sa abordez clientii. happy Atat! Pai, am fost intr.un magazin si am intrebat.o pe o fata de acolo, mi.a dat numarul si asa m.am dus.

| Ghosts a răspuns:

18 cai frumosi sau ce? laughing

| FkThRz a răspuns:

De la 16 ani poti lucra in multe domenii cu jumatate de norma, adica nu mai mult de 6 ore pe zi cum probabil macar unul din parintii tai lucreaza 8, 10 sau chiar 12 ore pe zi. Problema este ca angajatori sunt din ce in ce mai putini si la fel si locuri de munca pentru minorii ce au impliniti cei 16 ani. Poti incerca in mall sa imiparti pliante spre exemplu. Bafta la gasirea unui angajator!

| afrodita3333 explică (pentru FkThRz):

M-am gandit si la impartit pliante dar nu stiu cum se procedeaza.Ce fac ma duc la magazin si intreb daca au nevoie de cineva care sa imparta pliante.laughingAm tot incercat sa gesesc informatii despre asta dar n-am gasit nimic.Ma poti ajuta cu ceva informatii?happy

| FkThRz a răspuns (pentru afrodita3333):

Sincer, da. chiar te duci la magazinele respective (recomand pizzeriile big grin) si intrebi daca au locuri de munca pentru impartit pliante. Eu in vara asa am facut, mi-am atribuit o zi in care sa ma "plimb" prin oras in cautarea anumitor locuri de munca (impartit pliante) si am gasit multe locuri si trebuie sa ai doar un CV la indemana pentru orice eventualitate. Succes!big grin

| afrodita3333 explică (pentru FkThRz):

Ce sa scriu in CV? Cam cu cat erai platit? Lucrai zilnic sau cum? Multumesc de raspuns happy

| afrodita3333 explică (pentru FkThRz):

Multumesc pentru informatii.Nu nu caut sa castig foarte mult, vreau doar bani de cheltuiala pe prostii laughing deci 500 lei ar fi ok

| FkThRz a răspuns (pentru afrodita3333):

Pai, spre exemplu, am fost odata anuntat de un coleg despre o oferta de munca in care primeam 30 lei pe zi pentru o luna sau ceva de genul. Oricum, plata variaza de la un angajator la altul, cert este ca nu poate fi mai mica de. sa zicem 5 lei pe ora si nici prea mare, adica sa nu te gandesti ca poti face mai mult de 1000 lei/luna, valoarea aceasta fiind un ideal pentru varsta ta.big grin Daca gasesti un loc in care sa fii platita cu in jur de 500 lei/luna iti recomand sa il accepti cu zambetul pe buze! happy

| Sweetyy44 a răspuns:

Ba da poti fii angajata daca patronii respectivului magazin inmaneaza parintilor tai un fel de proces verbal in care acestia declara ca sunt de acord ca tu sa muncesti acolo, dar s-ar putea sa fii platita cu jumatate de norma(jumatete din cat ar lua o persoana peste 18 ani) dar asta nu se imtampla mereu! Succes kiss

| kanfura a răspuns:

Nu pentru ca esti minora