| afrodita3333 a întrebat:

Nu pot sa ma hotarasc intre 2 facultati:Comunicare si relatii publice si Turism.Voi ce ati alege si de ce?

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Daca ar fi sa iti raspund sincer, eu as alege Comunicare si relatii publice, pentru ca urasc geografia. laughing
Insa banuiesc ca nu te intereseaza chiar ce am alege noi. Alegerile pe care ti le vom da noi, vor fi pur subiective si bazate pe motive, care s-ar putea sa nu ti se aplice si tie.
Cateva chestii generale despre cele doua facultati: crp este destul de usoara ca facultate, este foarte frumoasa, o sa va puna sa studiati diverse chestii din sociologie, antropologie etc. Problema este ca exista multi absolventi si rata de angajare este mica. Un avantaj este faptul ca se invata multe din multe domenii si poti aplica pentru alte joburi care nu au strict legatura cu facultatea.
La facultatea de Turism o sa faceti mai multa practica, veti merge in excursii si veti avea parte de diverse activitati. Probabil aici ai mai multe sanse sa te angajezi in zona de studiu, pentru ca zona, in general, este mai restransa decat la crp.
Nu cred ca este vreuna cu vreo rata de angajare mai mare decat cealalta.
Totusi, in ambele cazuri, pe parcursul anilor de studiu, vei vedea ca ti se vor oferi foarte multe oportunitati. Depinde de tine cum te integrezi si daca stii sa profiti de aceste ocazii care ti se ivesc. Depinde si de noroc, dar si de tine foarte mult.
Ai putea sa le faci si pe amandoua, pentru ca sunt destul de usoare, insa daca nu ai posibilitatea asta, pentru a te decide mai usor, ai putea face o lista cu motivele pentru care vrei sa mergi la cele doua facultati si vezi pentru care gasesti mai multe motive.

2 răspunsuri:
| slenderica a răspuns:

Intre shaormara si somera ce alegi? asta e de fapt intrebarea.

| PynkLove a răspuns:

Iti recomand, constructii aerospatiale, ingineria lemnului, instalatii sanitare, octometrie, eoliene, medicina generala, drept [e mai cu cantec tr sa ai o leaca de pile sau gura mare, adica tupeu] facultatea de la sri, academia de politie, ase...
hotaraste-te si tu intre facultatile care iti dau loc de munca imediat dupa terminarea studiilor, poate chiar din perioada lor, cu comunicarea si relatiile publice, recunosc nu am cultura nu stiu la ce ajuta...dar turism o sa iti dai seama ca tr sa faci si facultatea de limbi straine ca sa poti fi ghid turistic undeva in afara tarii sa mearga banutu...
Depinde de universitati si cu excursiile astea facute la turism, de exemplu la universitatea Transilvania, exista facultatea de Alimentatie si Turism..si faci inginerie pura primii 2 ani, cucu excursii, o leaca practica dar maxim o luna in cei 2 ani de scoala...