| 123gabialexandra a întrebat:

Nu știu unde sa merg la facultate și sunt in clasa 12...
Imi place mate și fizica. și un pic din stilul asta de militarie. Însă nu as vrea sa am de a face cu oamenii. Am descoperit ca este poliție econimca. Acesta se ocupa cu controlul alimentelor? Și trebuie sa faci facultatea de poliție sau cea de economie?
Sau încă ce meserii mai sunt asemănătoare? Nu este poliție de informatica sau poliție de mate? ????
Mulțumesc!

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Nu este poliție de informatica sau poliție de mate? "

sau poate te-ar interesa poliția de religie sau de educație pentru sănătate sau cea de educație fizică

| ziftode a răspuns:

Omul nu a scris econOmica ci econimca... ce stiu eu, poate aia se ocupa cu, controlul alimentelelor si nu cu chestii de economie
economie din cate stiu eu inseamna contabilitate, gestiune, etc.
deci politia economica ar urmarii chestii de gen spalare de bani, evaziune fiscala, delapidare, falsuri in acte, furt din gestiune, etc.

| Adi88 a răspuns:

Politia economica se ocupa cu spalarea de bani, falsuri etc. Nu exista politie de mate.

| debarasator63 a răspuns:

Sunt in politie specialisti in it, economisti, contabili, ingineri cu diverse specialitati, medici, care sunt recrutati din exteriorul sistemului prin concurs sau sunt scolarizati de MAI la institutiile de invatamant ale MApN (Bucuresti, Sibiu). Poti sa urmezi studiile care doresti iar apoi sa asteti sa se scoata posturi la concurs in specialitatea ta.

| Redhead6 a răspuns:

Poti sa faci academia tehnica militara. din cate stiu acolo se face cv mate si info big grin

| armygirl a răspuns (pentru Redhead6):

Și fizică, din plin!