| pisioi a întrebat:

Nu sunt decisa ce meserie smai aleg...pe viitor medik sau profesoara de biologie?

Răspuns Câştigător
| VoiceWithin a răspuns:

Buna happy ma bucur ca si tie iti place biologia si mie la fel eu imi doresc sa ajung medin veterinar :* happy te pup si sper sa iti alegi ce vrei

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
După absolvirea facultăţii de medicină poţi preda la postliceală sanitară şi facultatea de medicină.
Şi medic şi profesor.
Pa, pa.

| deeeeeebora a răspuns:

Important este ca ceea ce faci sa iti placa.sa nu te faci medic doar ca ti se pare super tare. e trist sa faci toata viata ceea ce nu-ti place.in schimb daca iti place si esti decisa sa faci sacrificii pentru asta este bine.ca profa ai ff mult timp liber:vi la 1-2 acasa, ai weekend, ai vacante.depinde ce ai vrea mai mult familie sau cariera. succes!

| Ruxiii a răspuns:

Amandoua au ceva in comun. Daca esti profa, te injura elevii te dracuie te blestema si ce mai vrei, iar daca esti medic si nu'ti iese ceva bine sau nu bagi pe cineva la timp dupa programare, la fel, esti injurat si blestemat, daca esti profa mai ai un risc : Sa'si bata elevii joc de tine sau sa rada profele la cancelarie de numele tau sau de cum arati.Sunt elev si stiu prin ce trec sarmanele profe. Zilele trecute a venit o porfa de franca ca sa asiste la ora sa vada cum se preda in fine, si saraca a fost piniata clasei.Colegii mei au note bune, sunt olimpici si laudati dar la faza cu comportamentul sunt praf.Si iti garantez ca in fiecare clasa e o oaie neagra care ii dirijeaza pe toti (uita'te pe youtube). In concluzie : Medic! Eu ma fac medic ortodont

| ☆ Danny☆ a răspuns:

Medic este foarte greu! Iar profesor...Auzi si tu pe la tv (greve chestii...)Eu as opta totusi pe medic. Dar acum nu stiu! Nu alegi! pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa devii medic nu e suficient sa-ti placa biologia.Trebuie multa fizica, multa chimie ...las-o mai moale cu facultatea, vezi-ti de scoala generala la care esti. "Medik" oricum e o chestie care nu exista, asa ca, mai gandete-te.

| Pinkyyy;x a răspuns:

Depinde la ce sti buna
si te consideri utongue si depinde si ce iti place
si ce ai vrea sa faci...
eu as zice medicwhistling big grin

| Blue Eyes a răspuns:

Pai medic totusi ai actiune si cat de cat confort si profa sa stai 6 ore in galagie si sa le auzi tampenile nu prea

| manub a răspuns:

Eu as opta pentru profesoara de biologie. Medicina dureaza 6 ani (doar facultatea), dupa care inca cel putin 3 ani rezidentiatul, alti vreo cativa ani specializarea. Iar dupa aia ajungi ori intr-un spital mizerabil si esti prost platit, ori intr-un cabinet particular (asta daca ai bani), ori pleci din tara (si poate nu vrei sa fii obligata sa faci asta). Exista o diferenta uriasa intre cele doua profesii. Ambele sunt prost platite in Romania, dar medicina cere niste sacrificii uriase in comparatie cu biologia. Eu cred ca trebuie sa iti doresti cu adevarat sa te faci medic si sa ai beneficii semnificative ca sa dai la medicina, altfel vei ajunge sa fii nefericita pana la urma. Si apoi, cu biologia te poti angaja si la diverse organizatii, firme... Nu esti limitata la a fi doar profa.