| Piulipiu a întrebat:

O întrebare, deja din septembrie am început universitatea X, în prezent am ajuns să simt că deja nu e ceea ce întradevăr e al meu și că ar trebuie să îmi schimb alegerea. Deci care e procedura generală? E posibil așa schimbare deja când se termină primul semestru? Aștept răspunsuri calde fără critică, mulțumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, facultatea nu este liceu, deci nu se pot face schimbari de profil sau de facultate.
Poti renunta la facultate daca simti ca nu vrei sa faci facultatea asta, iar la vara, sa dai examen la alta facultate si sa o iei de la capat.
Cu cat anunti mai repede la secretariatul scolii ca renunti la facultate, cu atat este mai usor pentru ca nu vei mai avea de platit examene, laboratoare sau cursuri si vei avea o situatie clara, putand chiar sa-ti retragi diploma de BAC, de la ei.
In orice caz, trebuie sa stii un lucru clar: nici o facultate nu vine cu loc de munca asigurat.
Adevarata batalie incepe dupa terminarae facultatii, cand te vei alatura miilor de fosti studenti care isi cauta un loc de munca, mergand la interviuri si participand la concurenta cu cei care au experinta deja si care au ramas fara loc de munca.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Aștept răspunsuri calde fără critică"

procedura este că... abandonezi și gata! Apoi te inscrii acolo unde "simti că...e ceea ce întradevăr e al" tău

| Catrice a răspuns:

Facultatea asta X isi cunoaște procedura.

| Anuket a răspuns:

Când ești convins că nu este facultatea care trebuie, faci o cerere că nu mai continui studiile. Dacă vrei să te înscri în altă parte aștepți până în iunie.
Dar dacă zici că vrei să schimbi pe ceva asemănător, altă universitate și același domeniu sau aceeași facultate, domeniu diferit, trebuie să depui o cerere/înscriere, să suni pe la secretariat și să-ți încerci norocul, și așa complicat cu unele secretare.