Întrebare recomandată | MarcusUlpiusTraianus a întrebat:

O intrebare referitoare la Academia de Politie: Am inteles ca in ciuda faptului ca ai ochelari va trebui sa citesti panoul cu litere fara ei si apoi banuiesc ca vei fi retrimis la contravizita medicala.

Nu prea inteleg logica, daca nu reusesc sa citesc nicio litera fara ei? Nu se presupune ca daca am ochelari trebuie sa ma folosesc de ei?

1 răspuns:
| mixxjim a răspuns:

Ti se cere sa citesti fara ochelari pentru a vedea nivelul real al dioptriilor/problemei tale. Parca limita maxim acceptata la dioptrii este 2, 5, poti avea reteta pe 2, 5 dar tu sa ai 4, de fapt, de aceea te pun sa citesti fara ochelari. Daca nu poti citi nicio litera e foarte grav, ca ai cam fi orb, deci nici nu prea ai putea face mare lucru ca politist, nu? happy Oricum, toate astea se fac si in interesul candidatilor, nu poti merge acolo cu probleme si sa te trezesti ca te ranesti sau chiar si mai rau pentru ca aveai o problema relativ simpla dar care nu a fost depistata atunci cand trebuia. Succes si curaj, o sa fie asa cum trebuie sa fiewinking