| christine99 a întrebat:

O persoana nesustinuta financiar de parinti ar putea termina medicina?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

1. Daca ai facultatea in orasul tau si stai la parinti / rude / bunici, e lejer, chiar daca esti la taxa.
2. Daca nu e in orasul tau dar ai posibilitatea sa locuiesti ieftin acolo (rude, camin cu pret corect, gazda ieftina dar cu conditii optime pentru invatat, chirie impreuna cu alte fete si pret decent)
poti face fata, daca reusesti sa te angajezi.
Totul e sa fii la buget.

3. Taxa + chirie intr-un oras scump + celelalte = devine extrem de greu, chiar daca reusesti sa lucrezi

7 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Da, daca esti la buget. Altfel poti da meditatii la bio si chimie, poti face licente pe bani, etc, poti strange daca vrei

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai de învățat foarte mult acolo. Dacă nu te susțin părinții trebuie să și muncești, 6 ani. Poate, dacă rezistă.

| Crackman a răspuns:

Daca trage tare si ramane la buget da. Dar tot trebuie sa cumperi ce iti trebuie aparate si munca pentru bani tot trebuie

| alex15ccc a răspuns:

Te angajezi undeva

| crud a răspuns:

Da, o poate termina. Curaj! Tu urmeaza-ti visul fara sa te gandesti la greutatile financiare si ai sa vezi ca vei afla de tot felul de posibilitati de rezolvare.

| CristianaMaria a răspuns:

Medicina generala da.dentara nu.la dentara sunt cheltuilei mult prea mari dar la generala in afara de carti si eventual taxa anuala daca nu esti la buget, nu mai ai pe ce da banii.la facultatea mea de medicina, taxa anuala este de 8200 de lei pe an.pe langa asta chiria care se invarte in jure de 200 de euro, hai sa zic 100 daca iti iei un ap cu o camera sau garsoniera plus mancarea zi de zi si cheltuielile(gaz, curent etc).te poti angaja in paralel si te descurci tu cumva dar ar fi destul de greu, eu sincer nu stiu daca m-as fi descurcat pentru ca vin perioade in care ai super mult de invatat, nu iti permiti sa pierzi si timpul cu munca si in al doilea rand sunt puse asa aiurea orele, pana seara sau imprastiate sa iti ocupe toata ziua.si la medicina nu poti lipsi, daca ai peste 2-3 absente la laboratoare nu intri in examene.

| Ivanov27 a răspuns:

Trebuie sa iei in considerare toate cheltuielile posibile, taxele, chiria daca nu stai in camin, transportul, mancarea. Si iti vei da seama.