| Rexofere a întrebat:

O recomandare pentru un smartphone bun de pe Altex cu pretul intre 800 - 1200 de lei cam asa.
Si apropo, care e diferenta intre smartphone si telefon?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La telefon doar vorbesti, fara internet si alte aplicatii complexe. De obicei, sunt telefoanele cu tastatura cu butoane.

Smartphone-urile sunt telefoanele "destepte", cu ecran la atingere (touch screen), internet, gps, camere foto /film si mule aplicatii (chiar inutile pentru multa lume).

In functie la ce vrei sa folosesti (si cati bani ai disponibili "de aruncar" poti alege ce model vrei.
Fiecare are minim 2 ani garantie, dupa care devin demodate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Un oppo
reno 5

| NLS a răspuns:

Https://altex.ro/......a-5950/5g/

Daca doresti sa aiba si 5G, si sa faca poze decente,
atunci Motorola G73 e fix ce trebuie.

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=12079&idPhone2=12107

Iar daca te multumesti cu 4G:
Motorola G32
Xiaomi Redmi Note 12 (4G)
Realme 10

https://www.gsmarena.com/......mpare.php3

Niciunul dintre astea 3 nu exceleaza la poze, dar in rest au procesoare destul de potente, si se misca bine.
Baterie 5000, 8 GB RAM, etc

Am avut si am astfel de telefoane in casa, si am pus mana pe G32 (l-am cumparat unei vecine si eu am invatat-o sa il foloseasca, am sters aplicatiile inutile de pe el, etc)

Mamei i-am cumparat de curand Redmi Nore 12 Pro+. E o bestie de telefon.
Tata are Realme 9 Pro+. La fel. (dar Redmi 10 e in urma, la camera foto )

Am mai pus mana si pe telefoane mai slabe decat astea (Redmi 9, Redmi 9T. Foarte bune si ele pentru cat au costat atunci, in ziua de azi sunt depasite).

PS: absolut toate telefoanele in afara de seria Pixel au aplicatii inutile pe ele care ruleaza in fundal si consuma bateria, afiseaza reclame, etc
Inclusiv Samsung.
Dar daca chiar te deranjeaza si vrei sa scapi de ele, trebuie sa "lucrezi" putin cu ADB, si sa faci research pe net.
Sau macar sa stii de ce aplicatii vrei sa scapi.
Daca ai stabilit aplicatiile nedorite, imi poti scrie, si iti explic pasii, in asa fel incat sa nu iti strici telefonul.
Operatia asta e bine sa o faci la inceput, cand inca nu ai nimic pe telefon.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Daca Motorola G54 propus de colegul e o varianta buna,
nu la fel sta treaba si cu Redmi 12S.
E un telefon actual, construit insa in jurul unui procesor mai slabut, pe 12nm.
Cu cat procesul de fabricatie al procesorului e mai nou (pe mai putini nm), randamentul procesorului creste, acesta consuma mai putin curent facand aceleasi operatii, etc.

Am avut pe mana 2 telefoane cu procesoare pe 12nm, e diferenta destul de mare intre 6nm si 12 nm... (atunci cand frecventa e identica).

| literallythesamebruh a răspuns (pentru NLS):

Da, într-adevăr un telefon cu un procesor pe o arhitectură de 6nm este mai recomandat, dar și Helio G96 este destul de ok pentru cineva care nu solicită atât de mult telefonul, plus că în acest preț telefonul vine în configurație 256/8, ceea ce mai îndulcește un pic situația. Desigur, nu îl recomand peste ceva cu procesor de 6nm, dar este o alternativă ok.

| flixbuster a răspuns:

Samsung A34 dar la Altex e 1500 lei.

Il gasesti aici sub 1200 lei:
https://etel.ro/......-5g-black/

Este telefon bun, lansat in Martie 2023 (deci are 9 luni) si cu suport software de 5 ani.

Personal am recomandat la mai multe persoane A33 de anul trecut si A34 de anul acesta si toate au fost foarte multumite. La fel si A53 si A54 dar acestea sunt peste intervalul tau de pret.

| literallythesamebruh a răspuns:

Poți lua în considerare Motorola G54 sau Redmi Note 12S. Dar mai bine analizezi tu specificațiile și decizi ce îți trebuie.
Un "smartphone" este un "telefon isteț", care poate face mult mai multe decât un telefon obișnuit, numit în ziua de azi "dumb phone". Cam orice telefon cu touchscreen este "smart", ba chiar și unele dintre cele cu taste pot fi lejer numite așa.