| GeogG23 a întrebat:

Oamenii pasionati ne inspira pe toti, dar cum poti sa devi unul dintre ei? Sunt o persoana introvertita, ce nu prea este in centrul atentiei si nu ma manifest zgomotos, nu vorbesc tare. Sunt genul de persoana "cuminte", care asteapta politicos sa vorbeasca, nu intrerupe. Cum as putea trece in tabara cealalta, de oameni care invart lumea?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Vezi de persoane care le place acelasi subiecte că și tine,nu trebuie sa te schimbi,eu unu îmi place să vorbesc despre tehnologie,știință,pshiologie,am încercat și eu să fiu în rând cu lumea, dar nu pot sa fiu bârfitor,critic,judecător,ipocrit,nu e vb de timiditate e vb că stai printre oameni nepotriviți,dacă și sta printre oameni ca tine ai comunica, du te la librărie, biblioteca, teatru, filme care te reprezintă, nu fii pe placul altora

| GeogG23 explică (pentru RAY):

Ai dreptate, dar din pacate uneori n-ai de ales decat sa te adaptezi oamenilor din jur. Multumesc!

| StoicAnalysis a răspuns:

Necesita timp si dedicare. Ai nevoie sa te exteriorizezi treptat si constant pe o perioada relativ lunga de timp. Oamenii pe care ii vezi tu mai extrovertiti, au cam fost asa toata viata lor si pentru ei este ceva la fel de banal ca si respiratul.

Pe langa comportamentul libertin si extrovertit, ai nevoie si de ani buni de experienta incat sa fie totul natural. Sa stii cand, cum, ce, cat, cu cine si daca iti permiti ce sa vorbesti. Sa te faci mai auzit si mai in centrul atentiei poti sa te faci usor si rapid. Partea grea si care necesita timp este la cele enumerate de mai sus. De aia spun ca ai nevoie de ani de experienta si de munca constanta.

| GeogG23 explică (pentru StoicAnalysis):

Cel mai mare pas este curajul, iar inainte de a face exercitii de acest gen trebuie sa-mi infrang temerile. Multumesc! Acum stiu incotro sa ma indrept.

| Mindfulness a răspuns:

Nu poți, așa ești tu, așa e personalitatea ta nativa. Accepta-te asa cum ești. Nu e o problema psihica e o normalitate.

| GeogG23 explică (pentru Mindfulness):

Si totusi, sunt momente in care gelozesc acele persoane pentru ca vad pasiunea si dedicarea din ei. Uneori pare ca toata lumea din jurul meu este extroverita, iar eu inca sunt un copil mic, de aceea si impresia ca trebuie sa fiu ca restul.

| Mindfulness a răspuns (pentru GeogG23):

Și eu sunt așa, nu are legătură cu pasiunile așa ești tu mai tăcută, mai retrasă! Nu ai ce sa faci, așa ești tu! Alege-ti un partener care se potrivește cu tine!

| GeogG23 explică (pentru Mindfulness):

Partenerul meu este exact opusul meu. El este super prietenos cu toata lumea si vorbeste orice cu oricine, eu nu prea ma implic. Multumesc!

| Cinic a răspuns:

Oamenii care învart lumea, o învart pentru ca au mostentit-o. Nu au cucerit-o.

| gaminator a răspuns:

Important este motivul pentru ca spui ca esti o persoana introvertita, adica iti este teama sa preiei conducerea intr o conversatie, intr-un grup sau nu ai avea abilitati in aceasta directie?

Mai degraba faptul ca astepti ca ceilalti sa termine ceea ce au de spus, ca nu te manifesti zgomotos, poate fi un semn al educatiei

De asemenea, este important sa nu confundam "cumintele" cu "naivul", te comporti in modul acesta natural sau din teama fata de ce ar spune altii daca ai gresi sau ai zice ceva care nu le este pe plac.

Nu trebuie sa "invartim lumea" pentru a inspira pe altii, cel mai bine este sa fim noi insine si sa evoluam in domeniul pe care ni l alegem. Desigur, niciodata nu vom avea incredere in noi insine sau in lume in absenta Lui Hristos din sufletele noastre, decat daca suntem si fuduli si idioti, cum multi gasesti.

| cassyona a răspuns:

Ti-ai răspuns singur la intrebare: "oamenii pasionați... " deci asta îți dorești, o pasiune. Fa ceea ce te pasionează și fii fericit! Scopul vietii nu este sa învârtim lumea, este sa facem ceea ce sufletului ii este folositor și il răcorește! În plus, poți câștiga și bani din pasiunea ta. Dacă nu știi care este cea mai potrivita pasiune pentru tiparul tău, (știu ca o sa ma blameze multă lume, dar la mine a functionat), cauta pe e-tarrochi.com sa îți faci harta natala, sa descoperi posibile părți în tine pe care poate nici nu știai ca le ai!

| GeogG23 explică (pentru cassyona):

Am mai incercat cu astrologia si cu analizia hartii natale, dar uneori m-a dezamagit mai rau decat am sperat, asa ca am renuntat. Nu ajunsesem sa "castig„ din pasiunea mea, desi eram foarte fericita, si nu puteam sa ma ocup de ea. Dar poate ca mi-ai oferit semnalul ca ar trebui sa ma reintorc la acele lucruri, dupa ce unele lucruri s-au modificat.