| Cristea468 a întrebat:

Oare dacă eşti jandarm poți deveni dj/fotograf/artist în artă sau ceva ce poate fi ca un hobby?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Anumite lucruri sunt permise dar nu prea mai ai timp de asa ceva cand esti in serviciu.

| sierra1 a răspuns:

Jandarmiim poliţiştii îşi pot lua un al doilea job, dar numai în anumite condiţii. Potrivit Legii 284/2010 „funcţionarii publici, funcţionarii publici parlamentari şi funcţionarii publici cu statul special pot exercita funcţii în alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt în legătură directă sau indirectă cu atribuţiile exercitate ca funcţionar public, funcţionar public parlamentar sau funcţionar public cu statut special, potrivit fişei postului".