| Georgia_2863 a întrebat:

Oare de ce atunci cand la locul de munca suntem foarte (cei mai) eficienti si superiorul remarca, in loc sa iti recunoasca si aprecieze meritele, acesta te incarca cu si mai multe sarcini pe acelasi venit?

Răspuns Câştigător
| lily09 a răspuns:

Nu sefii sunt de vina...noi suntem de vina ca muncim pentru altii...astia fiind colegii nostri... ei nu ne apreciaza ajutorul...trebuie sai lasi pe ei sa isi faca treaba...si daca nu reusesc sa isi primeasca plata...de ce trebuie mereu sa ii scoatem noi din belea?
atunci si seful va vedea ce poate...pana atunci pe sef il intereseaza doar sa mearga treaba...eu de exemplu mereu trebuia sa astept sa vina doua pers din concediu ca sa pot pleca si eu...pana am zis STOP... daca eu pot munci pentru trei. ei de ce nu pot munci macar pentru doi? si de atunci nu mai am probleme...nu pot sa zic ca nu imi ajut colegii... dar. ii ajut azi ii ajut si maine... dar sa nu isi faca din asta obisnuita... bun bun dar pana cand?

10 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Pentru ca stie ca poti duce si daca nu protestezi de ce sa nu profite. Mai ales acum in timp de criza cand nu se prea maraie in front

| narcis13 a răspuns:

Pentru ca, asa cum ai zis si tu, isi da seama ca esti eficient in ceea ce facibig grin

| kathessa a răspuns:

Thrisa are dreptate, este "Teoria morcovului". Il razi pina obtii tot ce se poate obtie. Apoi iei altul.
Daca lauzi un om exista pericolul sa se creada de neinlocuit, sa faca fite, sa vrea salariu mai mare si alte facilitati...

| bluerose a răspuns:

Dar ce spuneti de situatia in care incep sa-ti "dispara" sarcinile. Sa trebuiasca sa le imparti cu colegii, care nu au nici o legatura cu ceea ce faci tu, numai ca sa nu iesi in evidenta!

| Betty18 a răspuns:

Pt ca suntem in ROMANIA, iar asta ne ocupa tot timpul, te-am lamurit?

succes!

| dianka_4861 a răspuns:

Pt ca are incredere presupun... dar acum e criza se stie... dar cu siguranta te va aprecia si la venit intr-o buna zi sau poate chiar o avansare in grad

| Alifie a răspuns:

Pentru k isi da seama k esti bun/a in ceea ce faci si ca daca te descurci foarte bine cu sarcinile obisnuite te poti descurca si cu sarcini mai grele.Venitul nu este schimbat pentru ca dajk tie ti.ar da mai multi bani atunci ar trebui sa dea la toata lumea la fel de multi bani cum iti da tiethinking presupun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E cazul meu.Cind sint oameni in concediu alerg pe fiecare post, citeodata pe doua trei posturi pe zi si treaba merge dar cind trebuie sa fii "vazut"n-ai nici un merit.Noroc ca se dau unele examene pe merit si iau note mai bune chiar ca seful dar... n-am atitudine de sef.Caci se impune ca sef ca nu trebuie sa mai si gindesti mult. E de ajuns putin dar trebuie sa iei atitudine superioara cea ce mie imi provoaca greata...

| trisha a răspuns:

Pentru ca le place sa exploateze cat mai mult si cand numai esti de folos te da la o parte pentru o sursa mai buna de exploatat

| timmy_2055 a răspuns:

Daca esti bun esti luat de prost... cel putin eu asa am patit.sad.cu cat ajutam mai multa lume cu atat erau mai nerecunoscatori si ma incarcau cu mai multe sarcini...