| anonim_4396 a întrebat:

Observ ca tinerii si-au ales meserii ca: medic, arhitect, politist, vor sa lucreze in domeniul IT, adica vor sa aiba meserii bine platite. Dar ce te faci cand nu ai aptitudini pentru nici una din aceste meserii? Eu sunt la profilul filologie si regret ca am ales acest profil. In afara de faptul ca am note mari, ceea ce este un avantaj, nu prea am oportunitati. Ce sanse as avea sa am un salariu de 30 mil? Nici una. Nu ca doar banii ar conta, dar sunt si ei importanti. Cred ca mi-am distrus viitorul. Acum nu as mai face fata nici la medicina, pentru ca nu am facut chimie, biologie, nici mate. Nu mai am sanse.Rudele mi-au spus ca am facut o alegere proasta, dar din pacate nu eram buna la matematica. In scoala generala invatam la toate si nu aveam niste obiecte preferate, aveam note mari la toate, si adevarul este ca nu mi-a fost usor. Si stau si ma intreb pentru ce am invatat. Atunci nu am avut pe cineva sa ma sfatuiasca sa iau o alegere buna. Si acum din nou nu are cine sa ma sfatuiasca si asta e anul decisiv. Anul acesta trebuie sa-mi aleg facultatea, dar ma tem sa nu iau o hotarare gresita. Este rau sa nu ai pe cineva sa-ti indrume pasii. Poate in viitor o sa regret alegerea facuta, asa cum fac si acum. Dar asta e, viata e grea. Am vrut sa-mi aleg limbi straine, dar toata lumea stie engleza, franceza, e plina tara de traducatori. Am vazut multi traducatori care, dupa ce s-au chinuit sa faca o facultate si sa invete, se milogesc de firme sa-i primeasca si pe un salariu mic. In plus nu pot sa-mi aleg japoneza, chineza pentru ca fac facultatea in Iasi si acolo nu sunt aceste limbi. In concluzie, mi-am distrus viitorul.

5 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Osa vezi ca in final o sa-ti placa, in viata fiecare are sansa lui.

| aysun a răspuns:

Jurnalism mai. Stii sa comunici, sa-ti impui punctul de vedere? Go pe net creeaza-ti un blog deoarece te va ajuta foarte mult daca dai la jurnalism.

Eu am blog si sunt la marina, la fel se poate aplica si in cazul tau. Nu facultatea iti decide viitorul (ma intreb cine ti-a bagat asta in cap). Tu iti faci viitorul! Te descurci si gata. Du'te pe jurnalism pentru ca n-ai ce pierde. Vocabularul ar trebui sa-l ai destul de dezvoltat.

| dya_4589 a răspuns:

Nu cred ca ti-ai stricta viitorul! Pe bune, eu am fost la un profil real si pana la urma am ales literele, crede-ma e f greu la un profil real. Si nimeni nu are salariu de 30 mil la inceput, nici macar doctorii...

| maya23_6465 a răspuns:

Nu trebuie sa fi pesimist cu timpul poate lucrurile se vor schimba si in Romania, la noi e foarte greu sa gasesti un loc de munca bun, poate se va schimba ceva si vom avea sanse mai multe peste cativa ani, eu spre exemplu am optat pentru psihologie cu toate ca am facut un profil real la liceu, insa m-am saturat de matematica, chimie, biologie.Nici eu nu stiu sigur cate sanse o sa am sa gasesc un loc de munca bun in domeniul p care mi l-am ales insa sper ca va bine, pana o sa terminam facultatea poate se vor mai schimba lucrurilewinkingTrebuie sa fim optimisti.

| missella a răspuns:

happy nu prea conteaza ce liceu ai facut. conteaza sa ti dai silinta in facultate. mama mea a terminat liceul cu specializare in chimie si a facut facultate de finante banci si contabilitate si s a descurcat minunat. eu zic sa faci ce te satisface ca o sa te descurci. faci in vara un curs, doua daca chiar e ceva la facultatea aia despre care nu ai habar s gata. nu e nimic dus pe apa sambetei. bravo tie ca ai note mari. nu ai invatat degeaba. si cauta pe net. sunt o groaza de firme care sa te indrume si sa te ajute sa ti dai seama care e cariera potrivita pentru tine.winking