| xGabriela a întrebat:

Ok deci chiar am nevoie de putin ajutor aici. Sunt clasa a 8a in 2 luni dau examenele si nu am nici cea mai mica idee pe ce profil as vrea sa merg.Imi place foarte mult biologia, romana, istoria, engleza insa, ca facultate, vreau la medicina, iar din cate am inteles, ar trebui sa urmez profilul real - stiinte ale naturii, deoarece iti va fi pe urma mai usor la examenul de admitere de la facultate, spre deosebire de filologie, unde este mai greu, deoarece in clasa a 11 si a 12 nu mai faci biologie. Devenisem entuziasmata ca in sfarsit am gasit profilul, yey, mai trebuie doar liceul, pana am realizat ca un liceu bun care sa aiba si stiinte ale naturii e undeva prin cealalta parte a orasului, si moralul mi a fost distrus. Din nou.Deci, un sfat, ceva, orice mi ar fi de ajutor acum. happy

Răspuns Câştigător
| Apokales a răspuns:

Tine cont ca nu alegi doar un profil si pur si simplu sa zici : ce o fi, o fi... Faci o mare schimbare pentru viitorul tau, deci ignora acele mici sacrificii ( distanta ) si gandeste-te bine la optiunile de viitor : salariu, conditiile in care vei muncii asta este ceea ce conteaza cand alegi profilul, conteaza ceea ce vei devenii, gandeste-te la asta si nu va mai conta asa de mult acea distanta. Si nu uita ca trebuie sa fie un lucru la care te pricepi de asta nu vei putea sa alegi sa faci medicina cand tu ai facut filologia pentru ca nu te vei pricepe, nu vei avea cunostiintele necesare. Mai discuta pe tema asta si cu apropiatii tai deoarece ei iti apreciaza cel mai bine capacitatile si vor putea mai bine decat noi sa iti da un sfat util. Mult NOROC!

3 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Daca vrei la medicina, mergi lastiinte ale naturii, daca mergi la filo, evident ca nu vei fi medic! Ca trebuei sa iti cladesti nsite cunostinte! Si pentru cei care merg la stiinte ale naturii e foarte greu la medicina. Pentru cei de la filo e imposibil!
Daca e in cealalta parte a orasului? Mare lucru! Altii fac nevate din sate si nu se plang. Sper ca nu alegi altceva in detrimentul acestui mic detaliu!

| musiiic a răspuns:

Ţi-am explicat când am răspuns la cealaltă întrebare de ce nu ar fi bine să fii la filologie. Nu e un sacrificiu imens dacă te trezeşti mai de dimineaţă ca să ajungi la liceu sau dacă pierzi mai mult timp pe drum, dacă doreşti să dai la medicină!

| AnonimulCurios a răspuns:

Daca iti doresti sa intrii la facultatea de medicina, fa un efort si du-te cu autobuzul la scoala sau muta-te, gaseste un loc unde sa stai cu chirie pe langa acel liceu.