| Toni1p000 a întrebat:

Operator la mașini cu comanda numerica e o meserie bună?

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

E bună dacă îți place și ai un salariu satisfăcător.

| VoidEternal a răspuns:

Orice meserie e buna dacă îți asigură un venit decent.

| mODIN a răspuns:

Cea mai buna! Am terminat medicina și eram in primul an de rezidențiat când mi-am dat seama că pot face mai multe cu viața și că vreau sa ajut oameni în adevăratul sens al cuvântului. M-am lăsat și m-am apucat de operat mașini cu comanda numerica. Cea mai buna decizie din viața mea!

| DovleacTurbat a răspuns:

550-600 euro net / săptămână în Olanda de început. (Asta prin agenții de recrutare, daca ai chiria ta și faci contract direct cu angajatorul, suma se mărește).

| KovacsB a răspuns:

Am fost detasat 6 luni la o firma care avea vreo 50 de masini cu comanda numerica, lucrau pentru multe case auto printre care si Ferrari faceau capace de cutii de viteze si zeci de alte tipuri de piese.Eu ma ocupam de intretinere si reparatii curente si am interactionat cu multi operatori deoarece se lucra la 3 schimburi si eu faceam doar de zi, majoritatea erau straini semianalfabeti si erau platiti cu minimul pe economie.Stiau doar sa apese butonul pentru deschiderea usilor si cel de pornit si oprit.
Aveau un singur programator care facea programele si era platit cu 5500E pe luna.
Asa ca din punctul meu de vedere operator masina cnc nu inseamna nimic.

| MistarGoGu a răspuns:

Bună comparativ cu CE? Inginer, medic, avocat sau manager de multinațională?
Asiști o masina care face 90 % totul automatizat! Dacă faci schimb 1 sau 2 se cam merita dar nu 3! Noaptea este de dormit și " iubit " femeia! Și unuia de clasa a-8-a dacă ii arăți după 12 ore se descurca SINGUR! NU este inginerie spatiala!