| StrongHeart a întrebat:

Orice munca ar trebui respectata,fie ca maturi strazi, pui termopane, faci transplant de organe sau programezi.Bineinteles unele necesita mai multa scoala si e mult mai dificil, dar in esenta orice munca ar trebui respectata atata timp cat omul care depune munca respectiva isi face treaba cum trebuie.
Sunteti de acord? De ce unii privesc superior pe altii care depun o munca care nu necesita multa scoala sau pregatire?

4 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

"De ce unii privesc superior pe altii care depun o munca..."
Din lipsa educatiei, a infumurarii, etc
Nu-si dau seama ca munca unui maturator e de multe ori mai importanta decat a sa. Daca nu este curatenie, traim in mizerie si bolile se raspandesc mult mai usor.
Referindu-ma doar la exemplelele tale, zic:
Cum ai opera daca femeia de serviciu nu ar face dezinfectia in sala de operatii? Ai face-o tu, medic? Poate nu ar strica o astfel de lectii pentru unii.
Cum ai sta tu inghetat sa faci programare daca altii nu ti-ar izola incaperea cu geamuri termopan?
Si asa mai departe. Orice munca este importanta si merita apreciata.

| Marbea a răspuns:

Asta tine de educatie si de buna crestere de acasa. Daca de acasa au invatat ca ei sunt cei mai tari iar cei mai mici sunt nimicuri asa ii vor trata.
Munca fiecaruia dintre noi este importanta, fiecare munceste ca sa traiasca dar sunt oameni iar majoritatea lor pot sa dea clasa la omenie si sa fe inspiratie pentru toti cei care se considera superiori.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nici nu vreau sa ma gandesc cum ar arata viata mea daca nu ar exista gunoierii. Cum am trăi...

| Simpatic a răspuns:

Sunt de acord cu ce ai zis, nu ar trebui respectate in schimb "muncile" precum : prostitutia, proxenetismul, furtul de lemne cu acte in regula, regula lu da-mi 10%, infractiunile care au devenit meserii cu acte in regula.

Cat despre ceea ce ai spus de obicei se intampla la noi in tara asta cand un prost s-a ajuns pentru ca multi au ajuns patroni din sclavi care munceau prin afara, acum s-au vazut prostii si incultii sefi si se poarta cu angajatii lor ca cu niste carpe.
Prin afara am vazut ca exista corporatii in care patronul sau ceo sau cum se mai numeste cel mare si tare in societate poate sa fie si actionar majoritar sau director general, administrator etc sa respecte de la paznicul de la intrare, la femeia de serviciu sau cel care-i curata piscina si vorbim de societati care au si peste 10.000 de angajati, la noi mai rar ai sa vezi asa ceva pentru ca in afacerile mici si mijlocii sunt toti oligofrenii care mai de care mai infractori sau norocosi de au pus bazele unei afaceri iar in cazul corporatilor noastre mai putini sunt cei lipsiti de bun simt referitor la colegii lor cu rang mai inferior in societate pentru ca de cele mai multe ori oamenii sunt inscoliti iar diferenta in cunostinte dintre ei si seful ierarhic superior este de cele mai ulte ori data doar de vechime nu si de scoli in plus, si practic vrem nu vrem si scoala iti ofera o educatie.
Un simplu exercitiu de gandire: cum ar conduce o societate mare un fost puscarias care toata viata a stat prin puscarii pentru gainarii si cum ar conduce aceeasi societate un om educat care a facut scolile nu pe bani sau pile ci pe merit eventual mai are si masterate prin franta, elvetia, Anglia la marile universitati.
Deci pe langa educatia autodidacta a fiecaruia eu zic caci conteaza foarte mult si scoala pe care ai facut-o si educatia pe care ai primit-o acasa in familie.