| beautiful a întrebat:

Parerea voastra,
credeti ca e mai bine sa devin judecatoare sau cantareata(ca Selena Gomez)?

judecatoare - castig mai, ult de 150 milioane pe luna, sunt respectata si sunt ceva mare.

cantareata - sunt celebra, cel mai mult trebuie sa platesc eu, castig bani putini.

Care e parerea voastra?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salariul unei judecatoare nu este de 150 mil lei ci de 40 milioane lei, adica 4000 lei pe luna (cand ai vreo 6 ani vechime ajungi la 5000 lei pe luna). Respectata nu esti pentru ca esti toata viata banuita de coruptie si acuzata oriunde te prezinti ca tot raul din tara asta ti se datoreaza tie si colegilor tai judecatori. In viata vei avea restrictii si va trebui sa eviti orice comportament care poate naste un dubiu asupra independentei si moralitatii tale. Deci daca vrei sa fii judecatoare trebuie sa ai vocatie pentru ca altfel nu vei suporta restrictiile. Succes!

12 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Si eu ma gandesc daca sa ma fac astronaut sau presedintele americii. Grea decizie.

| Arthur a răspuns:

Părerea mea e să te faci judecător, dar în România pentru ca numai aici există pensii şi salarii nesimţite. Nimeni nu mai studiază în domeniul pentru care a fost dotat cu talent. Toţi fac calcule cam în ce domeniu ar câştiga mai mult, cu toate că nu au poate nici în clin nici în mânecă cu meseria aleasă. Să zicem că aş putea devenii un bun scriitor, dar mă îndrept spre madicină unde voi câştiga mai bine cu toate că nu am nici chemare, nici talent şi nici tragere de inimă spre acest domeniu. Văd eu cum trag mâţa de coadă şi după ce termin studiile o să spun acea formulă magică : Bine aţi venit dragi pacienţi!

| Derye a răspuns:

Auzi, din cate vad cu ai inca 12 ani, si habar'nai de viata. Stii ce'ti trebuie sa ca ajungi judecator? Informeaza'te inainte sa vorbesti. Chiar daca incepi drumul asta, pana la 50 de ani, tot nu ajungi iti garantez eu. Iar 15000 de rom pe luna? Tu visezi?

- presedinte ICCJ, presedinte CSM - 15, 000i
- vicepresedinte ICCJ, vicepresedinte CSM, Procuror General - 14, 700
- presedinte sectie ICCJ, membru CSM, prim adjunct al Procurorului General, sef al DNA, procuror sef DIICOT - 14, 600
- judecator cu grad de ICCJ - 11, 540
- presedinte curte de apel - 13, 700
- vicepresedinte curte de apel - 13, 600
- presedinte sectie curte de apel - 13, 500
- judecator cu grad de curte de apel - 10, 680
- presedinte tribunal - 13, 350
- vicepresedinte tribunal - 13, 250
- judecator cu grad de tribunal - 10, 400
- presedinte judecatorie, presedinte tribunal militar - 13, 000
- vicepresedinte judecatorie - 12, 900
- judecator de judecatorie - 10, 160

Iar cantareata? Daca ajungi precum Selena Gomez iti garantez eu ca nu castigi bani putini, castigi in Euro, poate mai mult decat un judecator.

Iti sugerez sa aterizezi pe Terra, si sa-ti faci o cariera realista. Tu abia esti in clasa a5a, si te visezi cantareata, maine cine stie poate esti astronaut.

| Lilik a răspuns:

rolling on the floor ce frumos e sa fii copil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mei fata revino la realitate, astea sunt vise
si daca i talent, va fi foarte greu sa reusesti, coruptia, spaga, mita e mai mare decat faima lu Selena gomez

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pariu ca ajungi vanzatoare la colt?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum ai ajuns la alternativele astea? Pe baza unor talente, abilitati? Nu inteleg nimic!
"Ceva mare" poate fi orice, ca de-aia e pronume nehotarat, ca si tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut
judecator NU, pentru ca toti vor vrea sa te corupa, unii poate vor reusi, in acest caz multi te vor ura, un judecator care triseaza-fura-judeca stramb
cantareata ar fi bine, poate vei face cariera daca ai mult mult mult talent, DAR mai bine incearca Autoare a versurilor la cantece SAU manager pentru artisti-cantareti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci nu inteleg de ce sunteti rai cu omul (sau copilul). Deci toti am avut vise mari, si ea a pus o intrebare, cred ca specifica varstei, asa ca nu sunteti prea toleranti. E vreo problema sa-ti placa Wizards of Waverly Place sau Hanna Montana? Sau trebuie sa se uite la filme horror? Fiti seriosi, chiar si eu mi-am dorit sa ajung la Hollywood.Normal ultimul raspuns.

| cosminache a răspuns:

Ca si cantareata, nu castigi bani putini. Dar trebuie sa o iei cu inceputul. Albume, voce buna, concerte foarte spectaculoase, sa vorbesti cu fanii in concerte, dar depinde si ce canti. Nu castigi putin, crezi ca este vreo cantareata saraca? Eu nu cred. Ca si judecatoare, este bine si asa, ori cum, trebuie sa inveti mult, si castigi si aici binisor. Eu cred ca m-as face cantaret, dar depinde ce vrei tu si inima ta. Asa ca, tu ce vrei?

| Asdfghshds a răspuns:

Am auzit ca se fac angajari la Salubram, e mai buna solutia, nu te mai stresezi, o sa ajungi foarte Mare.

| Bianca_2202 a răspuns:

Cantareata("Ca si Selena")nu e chiar asa de usor.Nu doar pocnesti din degete si gata"Sunt vedeta".Si mai ales tu trebuie sa faci ce iti place nu unde castigi 150 mil sau 40 mil. Sfatul meu:*