| Cosmin38384 a întrebat:

Păreri despre armată? Mai merită? Am 17 și mă gândesc să mă înrolez după ce iau bacul

15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu "se mai merita" ci "merita".hee hee Eu am facut 27 de ani de armata si daca as putea m-as duce iarasi.

| Cosmin38384 explică (pentru Salontanul):

Ce grad? Respectul meu

| Salontanul a răspuns (pentru Cosmin38384):

Maior.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Multumesc!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este o profesie ca oricare alta dar cu multe avantaje suplimentare, deci merită. Dar dacă nu începi cu un entuziasm pentru ea, nu merită.

| Cosmin38384 explică (pentru sadrian46):

Entuziasmul e mare, iubesc sportul, stilul de viață sănătos. Părerea mea e că orice bărbat trebuie să aibă armată

| sadrian46 a răspuns (pentru Cosmin38384):

Părerea dtale e bună. Eu completez. Orice bărbat și orice femeie. Așa este în Israel. În ziua se azi este o necesitate, dacă îți iubești țara.
Așa știu că în Elveția orice cetâțean are arma de luptă, pistolul automat acasă și o zi pe lună participă la pregătire militară, la trageri.

| Cosmin86 a răspuns:

Pai dupa ce iei bacul te duci la facultate (academia militara) si intri in armata ca ofiter.

Daca nu esti ofiter, nu merita clar.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Cosmin86):

Gandire de om prost. Armata nu se bazeaza doar pe capetele alea patrate care se mai numesc ofiteri. Academiile scot numai ciurucuri si petarde care habar nu au cu ce se mananca armata plus de asta au probleme cu impusul respectului in viata civila si deodata li se dau oameni pe mana asupra carora idiotul are autoritate. De plans situatia din sistem, nu alta

| Cosmin86 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Stiu ca Joseph Porta, obergefreiter prin mila lui Dumnezeu, nu a dorit niciodata sa fie ofiter si ii dispretuia laughing)

Dar tot trebuia sa ia pozitie de drepti, si el si micutul, sa-si pocneasca calcaiele si sa asculte orice ordin de-al lor.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Cosmin86):

Foarte frumos raspunsul big grin, chiar mi-a placut.

Dar adevarul este ca ofiterii ( majoritatea ) sunt batuti in cap de la mama natura ( academia ).
Sa stii ca sunt metode de fentat, de la a te da lovit si nu mai poti merge de durere ( trebuie putin teatru ) pana la aflarea de informatii compromitatoare despre superiorii ta ( le-am facut pe toate ), o amanta, o partida de amor la infirmerie fara sa stie nevasta ofiterului si sunt multe de zis.

Porta mi-a fost idol si am imprumutat multe de la el si nu imi e asa de rau la munca, sincer. Vremurile s-au schimbat putin dar un militar adevarat se descurca in orice situatie

| Cosmin86 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Nu contestam ca e adevarat ce spui, la urma urmei tu ai experienta practica, eu ii recomandam sa faca academia ca sa aiba salariu mai mare (+ probabil si alte beneficii).

"Porta mi-a fost idol" -> daca ti-as spune ca idolul meu din cartile lui Sven era Julius Heide, imi dai block direct laughing

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Pregateste-te sa infrunti multa dar multa prostie. Si sa stii de la mine ca nu e deloc ordine si disciplina si sport nu faci. In loc sa te antrenezi o sa faci curat prin curte, sapi santuri si tunzi iarba. Sa ti se faca scarba, nu alta. Eu unul am scapat de astea pentru ca sunt printre putinii care fac instructie

| Ciprian09 a răspuns:

Te așteptăm în sistem! bafta multa!

| Cosmin38384 explică (pentru Ciprian09):

Abia aștept! Baftă și ție!