| DumitrescuAlex a întrebat:

Părinții mei mă obligă să merg la facultate, dar nu vreau sa merg din motive personale! Ce as face?

Răspuns Câştigător
| Cipi1212 a răspuns:

Nu te pot obliga părinții să mergi la facultate.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Parintii tai NU te obliga nimic, fiindca nu mai au putere sa te oblige ceva, odata ce ai implinit 18 ani si elgal esti major!
Faci ce vrei, ca nu te poate obliga nimeni sa faci nimic ce doresc altii.
In orice caz, trebuie sa deicizi ce-i bine pentru tine dar sa te gandesti si al conditiile de trai cu parintii, fiindca ei iti pot impune anumite conditii daca stai la ei, sub acoperisul lor, in casa lor, pe banii si mancarea lor, respectand regulile lor.

Daca vrei sa fi independent, iti iei valiza si pleci in lume, cu chirie, luandu-ti 1-2 joburi ca sa poti sa-ti platesti chiria, intretinerea, facturile de utilitati, mancarea, imbracamintea si sa mai amai cu ceva prin buzunar pentru distractie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Îți cauți de munca

| doctorandus a răspuns:

Asta e, nici chiar ASE-ul sau dreptul nu-ti garanteaza ca vei lucra drept economist sau jurist.

| gabicoo a răspuns:

Îi rogi să-ți cumpere o vacă și niște oi. Ca să ai și tu din ce trăi.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu merge, dar îți asumi faptul că trebuie să te întreții!

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Le poti spune parintilor de ce nu doresti sa mergi. Oricum, poti sa te mai gandesti, poate ai nevoie de un an liber in care sa te gandesti bine si sa pui in balanta motivele pentru care nu ai merge si motivele pentru care ar fi bine sa faci asta.

| Madaxo97 a răspuns:

Faci cum crezi tu. Dacă nu vrei nu te duce, eu aș zice totuși să încerci măcar, peste ani poate vei regreta că nu ai fost(cum regret eu acum laughing ). Muncă nu prea ai ce face decât necalificat, dacă nu ai o facultate sau un curs măcar, o specializare ceva, te bucuri cateva luni de salariu minim le economie dar pe termen lung îți spun eu că vei regreta că nu te-ai dus.

| LisaJulie a răspuns:

Daca tu vrei sa lucrezi si sa inveti o meserie mergi sa faci asta, nu are rost sa stai 3-4 ani undeva unde nu iti place daca iti doresti altceva! Spune-le parintilor tai ca tu acum esti majora si trebuie tu sa te hotarasti ce vrei si nimeni nu are dreptul sa decida pentru tine

| Anonimul151 a răspuns:

Păi, în orice caz părinții nu te pot "obliga". Pentru că ești deja major, deci îți poți lua propriile decizii.

Majoritatea părinților își
" amenință " copii cu scuza asta: "Cat stai la mine în casă eu te comand". Doar că, asta e un fel de abuz emoțional, de manipulare.

Dacă tu simți că nu trebuie să mergi, nu te duce. Pentru că dacă te vei duce, și tu nu iti doresti asta, vei merge practic din ură, din obligație. Și nu cred ca îți dorești asta.

Problema e că în ziua de astăzi..., cam trebuie facultate. Adică, se cere facultate. Iar dacă ai, e un avantaj. Pentru că vei avea salar
mai mare...

Dacă nu vrei sa mergi fizic, încearcă să faci o facultate de la distanță, fără frecvență... Poate așa va fi ok și pentru tine.

Un profesor, în clasa a 9 a, mi-a spus că să fac și facultate în continuare. Pentru că în viitor nu se va mai angaja fără bac, și fără facultate.

Trebuie să te gândești și să iei o decizie cât mai repede posibil. Doar că, e una foarte importantă. Iar decizia la fel. Să te gândești foarte bine la ceea ce vrei să faci în viitor, astfel încât sa nu îți para rău.

E adevărat, facultate poți face oricând, dar cu cât mai repede cu atât mai bine.

Dacă nu faci facultate, poți sa te angajezi în domeniu în care ai terminat liceul.

Dar, părinții nu te pot obliga în legătură cu ceea ce să faci. Un sfat, da, dar nu obligație. Pentru că dacă vei face ce doresc ei și tu nu vrei, îți va părea rău.

Exact ca la liceu. Părinții îi obliga pe copii lor sa meargă la un anumit liceu de top, sa facă meseria dorită de părinți. Iar apoi la fel și cu facultatea. Dar, copii lor nici măcar nu își doresc meseria aia pentru că nu le place. Nu vor avea meseria respectivă din obligație din cauza părinților? Nu vor practica cu ura meseria aceea? Cu siguranță. Dar nu vor mai putea întoarce timpul înapoi.

Copii trebuie să decidă la ce liceu vor sa meargă și ce sa facă mai departe. Iar tu, cum ai 18 ani ești adult. Și la fel. Trebuie sa îți iei propriile decizii.