| anonim_4396 a întrebat:

Pe ce criteriu se face înscrierea pentru licență la Facultatea de Drept (UAIC) sau UBB?

Această taxă, din câte am înțeles poate fi plătită în două tranșe, pe semestre. După achitarea taxei, locul în cadrul facultății este asigurat?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai din ce vad pe internet, pentru UIAC Drept, conteaza 50% media de la bac si 50% media pe perioada liceului, avand criterii de departajare ca:
- nota obţinută în cadrul examenului de Bacalaureat la proba scrisă "Limba şi literatura română"
- nota obţinută în cadrul examenului de Bacalaureat la proba obligatorie a profilului
- dacă după aplicarea celor două criterii se constată egalitate, comisia de admitere va stabili un nou criteriu de departajare.

Dar pentru cele din urma, nu prea este cazul de discutii, doar in anumite cazuri se ajunge la ele.

Referitor la taxe, dupa ce platesti taxa de inscriere, ai fost pus pe lista persoanelor admise, ai platit taxa de confirmare... ar trebui sa ai un loc asigurat. big grin
In cazul in care esti la taxa (si nu la buget) se fac tot acesti pasi de mai sus, urmand sa platesti taxa (probabil in doua transe). Dar tu esti deja admis daca ai trecut de pasii de mai sus si ai platit o transa (parca).

Cazul descris mai sus este unul general, care se aplica in general pentru facultatiile din Romania.

Numai bine si bafta la facultate! ^_^