| Joker3134 a întrebat:

Pe timpul lui Ceaușescu nu se lucra suplimentar deloc? Doar 8 ore?

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Se lucra, dar nu se plătea in plus, ca ore suplimentare. Erau posturi (pe vremea aceea nu se numeau joburi) unde erai chemat si noaptea, si duminica, fara sa te plătească nimeni in plus.

Răspuns utilizator avertizat
| regis a răspuns (pentru Joker3134):

Nu. Tatăl meu, inginer, era chemat adesea, prin natura postului. Trebuia sa își puna semnătura la fiecare export, astfel ca la ora la care era pregatita marfa era sunat sa se prezinte la fabrica. Din 1988 ne-am mutat intr-un bloc fara telefon si a reușit sa tergiverseze instalarea lui (ceruse fabrica si obținuse aprobare speciala pentru fir aerian, un fel de linie dedicata), astfel ca ultimii ani a avut liniște.

| dilau69 a răspuns:

Se lucra si mai mult happy

Răspuns utilizator avertizat
| dilau69 a răspuns:

Dupa mine era mai bine. Acum avem de toate, dar nu le putem permite. pe vremea lui ceasca erau bani dar nu erau atatea in magazine