| anonim_4396 a întrebat:

Pe timpul studiilor de doctorat trebuie să renunț la actualul serviciu sau pot să cercetez concomitent cu serviciul?

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Depinde... in unele tari studiile de doctorat sunt o slujba.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu trebuie atat timp cat crezi ca te descurci dar trebuie as ai in vedere si faptul ca universitatea o sa iti dea si niste ore de predat.

| wpetterssone a răspuns (pentru RoCkKiD):

Eu lucrez cu normă întreagă de doi ani. Îmi place meseria pe care o am acum. Dacă aș face cursurile de doctorat, aș deveni profesor, iar actualul serviciu nu îmi permite ca program să lucrez cu ore fixe în alte locuri.

| RoCkKiD a răspuns (pentru wpetterssone):

Trebuie sa verifici la universitate cum ar intra treburile astea in conflict, in principal din cauza numarului de ore "lucrate". Stiu ca legislatia muncii de la noi e relativ restrictiva cand vine vorba de cate ore pe zi poate munci un salariat.

In plus, in cazul in care vrei bursa trebuie sa verifici ce criterii au, imi imaginez ca bursa te poate obliga la prestarea orelor de predare.

Cred ca cel mai bine este sa mergi la secretariatul scolii doctorale si sa intrebi, imi imaginez ca vei primi raspunsuri mult mai clare decat aici.

| FruttiFresh300 a răspuns:

Poți continua o perioadă, dar mai apoi va fi necesar să te oprești. Depinde și de domeniu.