| danidni a întrebat:

Pentru a fi ofițer ce facultate trebuie sa fac? Dau fundita

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de domeniu.
Pentru MAI (politie, pompieri, jandarmi) trebuie sa faci facultatea corespunzatoare din cadrul Academiei de Politie "Alexandru Ioan Cuza" din Bucuresti.
Pentru M.Ap.N. (infanterie, artilerie, tancuri, aviatie, geniu) trebuie sa faci facultatea corespunzatoare din cadrul academiilor militare.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Academia.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Cu facultate civila se pot ocupa unele functii in unitatile militare pentru care nu exista scoli militare: procuror, judecator, medic veterinar, preot etc.