| anonim_4396 a întrebat:

Pentru a fi translator sau interpret, trebuie obligatra terminata facultatea de limbi straine? Daca ai un nivel al limbii straine foarte bun, exista vreo posibilitate de a lua un certificat care sa demonstreze nivelul si apoi efectiv sa incepi sa lucrezi ca interpret / translator?

Răspuns Câştigător
| yocris14 a răspuns:

Buna Angel, http://www.diasporaro.com/interpret-pentru-romanii-din-londra/, in josul pagini vei gasi cum poti deveni traducator-interpret. Sper ca ti-am fost de ajutor.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu ma insel ai nevoie de o autorizatie sa fii translator cu acte in regula, si autorizatia aia se da pe baza unei diplome ceva

| wolder a răspuns:

Daca ai studiat intr-o limba straina poti obtine. Sincer, nu se castiga chiar bine ca si translator, poti opta pentru o meserie mai sigura si mai banoasa. Drept, medicina, inginerie. Sunt destui translatori pe piata si tot vor veni. Cei ce termina facultate si master pe limbi aceia sunt buni translatori pentru ca studiaza profesional si in detaliu ce vor practica mai apoi. Sa fi translator nu este chiar asa usor. Iti trebuie niste studii