| Jokerashul a întrebat:

Pentru a fii ambasador este nevoie obligatoriu sa ai diploma sau master in relatii internationale? Sau de exemplu poti termina si o facultate de management dar atat timp cat excelezi intr-o limba straina si ai potential poti fii ambasador.Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| ProfDeMate a răspuns:

Nu! In diplomatie, pentru a accede la rangul de ambasador sunt 2 cai, cea a diplomatilor de cariera si cea a numirilor politice.
Diplomatii de cariera au in generat studii de politologie sau relatii internationale. Aceasta cale presupune angajarea la Ministerul Afacerilor Externe si parcurgerea treptata a tuturor treptelor profesionale. Activitate care presupune un traiect al carierei de 25-30 de ani si nu este sigur ca vei ajunge la aceasta inalta demnitate. In schimb numirea politica este mult mai facila, fiind utilizata ca "recompensa" a fidelilor partidelor de guvernamant. Daca vrei sa ajungi ambasador, nu acorda atentie studiilor ci inregimentarii politice si "evidentierii" in randurile organizatiilor de tineret si uterior de seniori ale partidelor cu sanse de ajungere la guvernare. Atentie! evidentierea inseamna contributia la campaniile electorale ale partidului respectiv si nu numai.
Limba straina si potentialul tau sunt complet insignifiante in comparatie cu "contributia" la cauza partidului.
Sper ca nu te-am dezamagit. Asa arata lumea reala. Crezi ca asta se intampla numai in Romania? Nu, in nici un caz! Toti ambasadorii SUA in Romania au fost numiti politic din randul sustinatorilor presedintilor in exercitiu care au reusit sa adune contributii de peste 1/2 milioane de dolari. De aici in colo fa cum crezi tu ca este mai bine, eu ce as putea sa iti mai spun? Sa auzim numai de bine!
Prof De Mate

| Jokerashul explică (pentru ProfDeMate):

Multumesc mult. Am mai auzit de chestia asta legata de partid dar n-am crezut ca ii ceva atat de universal valabil. Eu studiez afara dar nu relatii internationale si ma gandeam oare cum ar fi peste ceva timp sa devin si ambasador.Un vis probabil prea mare dar ii frumos sa mai si visam.

2 răspunsuri:
| vangaelis a răspuns:

Un master in relatii internationale este un avantaj.