| alex56127 a întrebat:

Pentru a intra la UMF pe nutritie trebuie sa dau neapărat bacul la biologie sau chimie?

Răspuns Câştigător
| AlexValentinn a răspuns:

Bacul se da la materiile de specializare are profilului la care ai terminat. Admiterea se da din biologie si chimie, dar bac-ul nu are treaba cu admiterea, bacul se da din materiile profilului la care ai terminat. Poti sa dai bacul la biologie daca ai terminat mate-info sau stiinte ale naturii, sau poti sa nu dai daca nu vrei, sa iti alegi alta materie, sau poti sa termini filologie si sa nu poti sa dai bacu deloc din biologie, nu conteaza. Trebuie sa iei bacul neaparat ca sa intri la umf, iar acolo dai admitere din biologie si chimie, dar materiile la care dai bacul nu au vreo relevanta pentru admitere.

1 răspuns:
| Adry05 a răspuns:

Nu, contează doar admiterea și să ai bacu luat