| aleee5262 a întrebat:

Pentru a merge la o facultate in Anglia sau chiar America, nu la cele mai bune ca Oxford, Yale etc. La cele medii, cu rata de acceptare mai mare, dar cu profiluri de engleza preferabil. De ce este nevoie? De un examen (se face la liceu sau in clasa a 8 a si cat este valabil?) si care ar fi costurile? Ai nevoie sa fii olimpic la limba engleza si la toate materiile sa ai note de 10 pe linie?

Răspuns Câştigător
| mihaela000ela a răspuns:

Accesul la sistemul de învățământ din Marea Britanie are o singură condiție: absolvirea a 12 clase. Altfel spus, orice absolvent de liceu cu diploma de Bacalaureat din România poate să urmeze cursurile unei facultăți din Marea Britanie. Pe lângă Bacalaureat, studenții români trebuie să achite un cost de școlarizare de aproximativ 7.000 – 9.250 £/an.
O primă variantă de finanțare a studiilor tale se poate realiza prin intermediul împrumutului guvernamental Tuition Fee Loan, care acoperă taxa de școlarizare în procent de 100%, având o valoare de aproximativ £ 9.250.

Împrumutul funcționează în felul următor: aplicantul trimite prin poștă formularul de aplicație alături de o copie a buletinului. După admiterea la universitate și începerea programului de studiu, universitatea primește banii aferenți întregii taxe de școlarizare de la Guvern în numele studentului. Avantajul împrumutului este faptul că acesta se achită doar după finalizarea studiilor, indiferent de durata acestora, iar rambursarea va începe din momentul în care vei depăși pragul de 25.000 de lire ca venit anual, iar tu va trebui să dai înapoi 9% din suma care depășește acest prag. Taxa este luată lunar din salariu de către Guvern.

1 răspuns:
| Catrice a răspuns:

Acolo contează și rezultatele olimpice din timpul liceului, activități extracurriculare etc.