| Gabriela_Ariana_1998 a întrebat:

Pentru a studia in strainatate am inteles ca este necesar un bacalaureat international.Am mai inteles si ca exista posibilitatea sa il dai doar la vreo 2 scoli din tara noastra, si alea private bineinteles.
Cum obtin examenul asta? Eu sunt deja la un alt liceu la mine in oras, trebuie sa ma mut acolo pentru alte cursuri sau cum ca nu inteleg laughing
Se fac in paralel cu ce fac deja aici la liceu?
Dau funda

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este adevarat. Daca vrei sa studiezi in Uniunea Europeana sau SUA, e suficient bacalaureatul obisnuit. Doar ca e posibil ca facultatea la care vrei sa te duci sa iti ceara o nota mare la promovarea lui (facultatile bune din Anglia cer, de exemplu, peste 9, 50)

2 răspunsuri:
| RK_Catutza_1970 a răspuns:

Nu este obligatoriu. Note foarte bune in liceu, bacalaureatul luat cu note foarte mari, si preferabil un certificat international de limba.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bacalaureatul normal e suficient, mai ales in cadrul UE