| Pancoa a întrebat:

Pentru a te alatura SIAS sau SAS este mai bine sa fii absolvit scoala de agenti sau academia de politie?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pai depinde ce vrei sa fii: luptator de rand si mergi la agenti, comandant si mergi la Academia de Politie. Mai trebuie sa ai si calitati fizice.

| Pancoa explică (pentru Salontanul):

Din cate am inteles sunt mai multe locuri pentru agenti decat pentru ofiteri, este adevarat?

| Salontanul a răspuns (pentru Pancoa):

Da!
Scolile de politie, jandarmi, pompieri:
Şcoala de Agenţi de Poliţie „Vasile Lascăr" Câmpina

Şcoala de Agenţi de Poliţie „Septimiu Mureşan" Cluj

Şcoala Militară de Subofiţeri de Jandarmi „Grigore Alexandru Ghica"- Drăgăşani

Şcoala Militară de Subofiţeri Jandarmi Fălticeni

Şcoala de Pregătire a Agenţilor Poliţiei de Frontieră „Avram Iancu" – Oradea

Şcoala de Subofiţeri Pompieri şi Protecţie Civilă „Pavel Zăgănescu" – Boldeşti
Acestea au locuri multe fiecare.
Academia de Politie are locuri mai putine si mai este un Institut de Studii Pentru Ordine Publică unde se fac ofiteri. Atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Despre SIAS sau SAS stiu doar ca trebuie ani de munca si de dedicare ca sa ajungi acolo.
Du-te la jandarmerie sau la o academie militara daca ai luat bacu'.
La academiile militare ai mai multe optiuni dar vad ca tu vrei sa ai misiuni speciale cum vezi doar in filmele de actiune.
Nu este imposibil sa ajungi acolo dar trebuie sa te dedici foarte mult pentru acea meserie si sa ai o conditie fizica foarte buna.
La jandarmerie este foarte usor sa intri, la academiile militare si la politie e un pic mai greu dar daca inveti si faci sport ajungi tu acolo
Mult succesc si nu te lasa de invatat.