| ANONYMBOSS293 a întrebat:

Pentru academia de politie ce probe eliminatorii se dau? Ce examene scrise se dau? Decat la romana sau se mai da si la istorie? Daca da, din ce se da la istorie? Dau fundita pentru cea mai buna descriere.

2 răspunsuri:
| papuciirupti a răspuns:

Nu stiu sa te ajut, dar vorbeste cu diriga-ta sau diriga-tu si o sa iti spuna ei tot. sigur stiu. si te pot incurma si cu alte informatii...
bafta happy

| AdmitereAcademiaDePolitie a răspuns:

Probele scrise pentru Facultatea de Politie din cadrul Academiei de Politie "Al.I.Cuza" sunt:

Istoria Romanilor, Limba Romana(Gramatica), o Limba Straina la alegere intre (Engleza/Franceza/Germana/Rusa/Spaniola) Click pe link-ul urmator pentru a citi tematica pentru fiecare materie in parte: http://www.academiadepolitie.com/academia-de-politie-tematica.html

Aceste probe scrise le vei sustine doar daca ai trecut urmatoarele probe eliminatorii:
Contravizita medicala + Probele Sportive

Probele Sportive constau in:
- Alergare de viteza
- Alergare de rezistenta
- Aruncarea mingii medicinale

Probele eliminatorii le sustin doar candidatii declarati apti la Examenul Psihologic si Vizita Medicala din teritoriu (IPJ din judetul tau).

Pregatirea pentru Examenul de Admitere din 2016 a inceput pe http://www.academiadepolitie.com