| tonyc7 a întrebat:

Pentru ca lumea sa te considere un om important (pe baza job-ului) trebuie neaparat sa existi pe net atunci cand se da search pe google cu numele si prenumele tau astfel incat sa apara precizari despre tine (in special pe LinkedIn), chiar si poze cu tine (cel putin una) pe Google images?
In caz contrar, daca nu apare absolut nimic precizat cand se cauta despre tine, esti considerat un neimportant sau chiar un nimeni?
Astept parerile voastre, multumesc!

1 răspuns:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Nu.
Dar daca iti cauti job, e bine sa fii pe Linkedin.
Alte tari doar asa recruteaza, nu au sit dedicat de joburi sau cererea e mai mare decat specialistii din tara lor.
In America e jobs.com (cu mult inainte de Linkedin), dezvoltat de Monsters.
In America chestiunea joburilor e foarte serios tratata. Exista algoritmi de scoring, ei avand punctaje diferite pentru veterani.
In UK (England, Scotland and Wales) este site guvernamental de Job search. Au situri dedicate angajatorilor si cautatorilor.

Linkedin e o retea profesionala, indexata de motoarele de cautare, pe cand siturile de job search nu sunt intotdeauna indexate.
Poate nici nu vrei sa fii gasit pe Google. Asta nu inseamna ca nu existi profesional. Adevaratii recruteri stiu unde sa caute, nu doar pe Linkedin.