| Helena08 a întrebat:

Pentru ca multi dintre doritorii de medicina isi pun de multe ori inaine intrebarea " a da sau a nu da la medicina?", m-am hotarat sa deschid un topic cu acest subiect.
Ar fi util ca cei care au trecut deja pragul acestei facultati sa ne impartaseasca din experientele lor (motivul pentru care au ales medicina, pregatirea pentru admitere, materiile, cursurile, practica, timpul liber etc.) Oare sa fie facultatea de medicina asa de speriat sau e doar un mit? O zi buna!

1 răspuns:
| HoneyPot a răspuns:

E greu. Depinde la ce universitate mergi, dar la admitere este foarte greu in mod normal. Cam 3 pe un loc bugetat, taxe de 10.000 RON, iar mai nou nu se mai admit studenti la taxa ci doar la buget.Am un prieten care a terminat de ceva vreme, acum e rezident. Cursuri a facut mai mult in primul an, in anii urmatori era doar in spitale, practica. Timp liber? Daca ai timp liber mai mult de 4-5 ore pe zi inseamna ca nu ai dat la o facultate buna! Iar orele alea libere sa fie intre cursuri si nu legate.
Nu e de speriat daca esti pasionata de medicina sau o ramura a ei. Este usor daca ai deja cunostintele de baza si ai rezistenta la stres. Ca sa devii medic ai nevoie de o rezistenta la stres foarte mare, capacitatea de a munci mai mult de 8 ore pe zi, dorinta de a ajuta oamenii (dar nu ca pe TPU). Depinzand de specializarea ulterioara, in general trebuie sa ai si putin sange rece.