Întrebare recomandată | Jeanny a întrebat:

Pentru cei care ati plecat la studii pe termen lung in strainatate cum a fost sa fiti departe de familie?

2 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Dupa statistici romanii se adapteaza cam greu departe de familie. Eu pot spune ca si din experienta e adevarat si mi-au confirmat si cunostintele. Romanii in strainatate in loc sa se ajute ca alte populatii migratoare se mananca intre ei. Fenomenul e mai putin evident cand esti tanar si nu ai propria familie daca ai si conditii bune de trai unde vietuiesti. Daca esti si motivata bine iar asteptarile nu-ti sunt rau afectate te descurci. Curaj!

| Lorenzo31 a răspuns:

Mie mi se pare cel mai mare futai din partea vietii sa alegi sa fii departe de familie!